Firma hapësinore kineze lëshon pa dashje raketën e saj të re

foto

Një nga startup-et më premtuese kineze të hapësirës, ​​Space Pioneer, përjetoi një anomali serioze këtë fundjavë ndërsa testonte fazën e parë të raketës së saj Tianlong-3 pranë qytetit Gongyi.

foto

Raketa po i nënshtrohej një prove statike zjarri të skenës, në të cilën një automjet është mbërthyer në një stendë testimi ndërsa motorët e saj janë ndezur, kur përforcuesi u shkëput. Sipas një deklarate nga kompania, raketa nuk u mbërthye mjaftueshëm dhe nuk u hodh nga stendat e provës “për shkak të një dështimi strukturor”.

foto

Video e ngjitjes aksidentale tregoi raketën duke u ngritur disa qindra metra në qiell para se të përplasej në mënyrë shpërthyese në një mal 1.5 km larg nga vendi i testimit. (Shihni kënde të ndryshme të aksidentit këtu , në faqen e mediave sociale X, ose në Weibo.) Deklarata nga Space Pioneer u përpoq të minimizonte incidentin, duke thënë se kishte zbatuar masa sigurie përpara testit dhe si rezultat nuk pati viktima të aksidentit. “Vendi i testimit është shumë larg nga zona urbane e Gongyi,” tha kompania.

Megjithatë, kjo nuk është plotësisht e vërtetë. E vendosur në provincën Henan në Kinën lindore, krahas lumit të Verdhë, Gongyi ka një popullsi prej rreth 800,000 njerëz. Standa e testimit është vetëm rreth 5 km larg nga qendra e qytetit dhe më pak se një kilometër nga një fshat më i vogël.

Aksidente të tilla janë të rralla në industrinë e lëshimit, por jo të paprecedentë. Në mënyrë tipike, gjatë një prove statike zjarri, masa e shtytësit në bordin e një automjeti e kombinuar me kapëse të forta mban një raketë poshtë. Megjithatë, në vitin 1952, një raketë amerikane Viking shpërtheu nga ankorimet e saj në rrezen e raketave White Sands në Nju Meksiko. Ai u rrëzua 6 km poshtë zonës së nisjes pa viktima.

Është e paqartë se sa një pengesë e madhe do të jetë kjo për Space Pioneer, një kompani thuajse private e themeluar në vitin 2019. Pak më shumë se një vit më parë, Space Pioneer u bë kompania e parë kineze që arriti në orbitë me një raketë me karburant të lëngshëm. Ai e bëri këtë, në mënyrë mbresëlënëse, në përpjekjen e parë të raketës së saj të vogël Tianlong-2. Kjo ishte një arritje e dukshme, por motorët e raketës u siguruan nga një firmë kineze e operuar nga shteti, Akademia e Teknologjisë së Lëngut të Lëngëve të Hapësirës Ajrore, në vend të një kompanie private.

Për raketën më të madhe Tianlong-3, Space Pioneer thotë se po prodhon motorët e saj me karburant vajguri, të njohur si TH-12. (Ata duket se kanë performuar siç pritej këtë fundjavë.) Nëntë nga këta motorë do të fuqizojnë raketën Tianlong-3, e cila synohet të ketë një shtytje prej 17 tonësh në orbitën e ulët të Tokës. Dizajni i raketës dhe ripërdorimi i planifikuar i fazës së parë të saj imitojnë raketën Falcon 9 të zhvilluar nga SpaceX.

Space Pioneer kishte përgatitur mjetin për nisjen e tij debutuese më vonë këtë verë ose vjeshtë – dhe testet e fazës së parë të zjarrit statik janë tregues i fazës përfundimtare të testimit të një rakete përpara se të ngrihet. Deklarata e kompanisë nuk përcaktoi një afat kohor të ri për një përpjekje për nisje, por tha se do të përfundonte analizën e defektit “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Kina ka industrinë më të gjallë të hapësirës tregtare në botë pas Shteteve të Bashkuara. Gati një dekadë më parë, udhëheqja e vendit u angazhua për të ndarë teknologjinë shtetërore me kompanitë që mblodhën fonde private, duke kërkuar të imitojë suksesin tregtar të SpaceX dhe kompanive të tjera amerikane.

Sot, ka dhjetëra firma kineze që zhvillojnë raketa, satelitë dhe produkte të tjera të fluturimeve në hapësirë. Space Pioneer ka qenë ndër më premtuesit, pasi ka mbledhur më shumë se 400 milionë dollarë që nga fillimi i tij pesë vjet më parë.