iPhone 13 Pro dhe 13 Pro Max sjellin teknologjinë e re të kamerave celulare

foto

IPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max shënojnë vitin e tretë me radhë që Apple lëshoi dy modele Pro. Telefonat kanë të njëjtin çmim si 12 Pro dhe 12 Pro Max të vitit të kaluar, dhe janë të ngarkuar me kamera të përditësuara, një bateri më të madhe dhe një çip A15 Bionic. Duke i paketuar 13 Pro dhe 13 Pro Max me karakteristika që shumë prej nesh i kanë kërkuar prej vitesh, përfshirë një ekran me një shkallë të lartë rifreskimi, Apple përcaktoi më tej ndryshimin midis telefonave të tij Pro dhe jo Pro. Tre vjet më parë, për krahasim, fjala Pro dukej më shumë një term marketingu sesa një tregues se telefoni ishte më profesional sesa një iPhone i zakonshëm.

13 Pro është një sinjal i rëndësishëm se nuk ka vetëm një iPhone që punon për të gjithë. Ndryshe nga viti i kaluar, iPhone 13 Pro dhe 13 Pro Max ndryshojnë sipas madhësisë, jetës së baterisë dhe çmimit, por të dy telefonat tani kanë të njëjtën grup kamerash.

IPhone 13 Pro fillon me 999 dollarë (949 £, 1,699 AU) dhe 13 Pro Max me 1,099 dollarë (1,049,, 1,849 AU) për 128 GB hapësirë ruajtëse. Për herë të parë, ju keni mundësinë për të marrë 1TB hapësirë ruajtëse në një iPhone. Magazinimi shtesë e shtyn çmimin e një 13 Pro në 1,499 dollarë (1,449 £, 2,569 dollarë AU) dhe 13 Pro Max në 1,599 dollarë (1,549 £, 2,719 AU $). Kjo është shumë ruajtje … dhe shumë para.

Telefonat kanë të njëjtën pamje katrore si seritë 12. Anët prej çeliku inox janë me shkëlqim dhe pjesa e pasme ka një nga katër përfundimet mat: grafit, ari, argjend ose blu Sierra. Në disa ndriçime, iPhone blu Sierra lexohet si gri i lehtë dhe në ndriçim tjetër duket si blu Carolina e UNC Tarheels.

Niveli është 20% më i vogël. Nuk është aq e gjerë, por ka ende një nivel. Fairshtë e drejtë të thuhet se më bezdis 20% më pak.

Të dy telefonat janë më të trashë dhe peshojnë më shumë. 13 Pro fiton 15 gramë dhe 13 Pro Max paketon një shtesë prej 12 gramësh. Kam vënë re peshën shtesë më shumë kur kam përdorur 13 Pro. Të dy telefonat kanë Mburojën Qeramike të Apple në pjesën e përparme dhe një vlerësim IP68 për rezistencën ndaj pluhurit dhe ujit.

13 Pro ka një ekran 6.1-inç dhe 13 Pro Max një 6.7-inç. Në përdorim të përditshëm, ekranet janë dukshëm më të ndritshëm. Ekranet kanë atë që Apple e quan ProMotion, që do të thotë iPhone, për herë të parë ndonjëherë, mbështet një normë të lartë rifreskimi. Në varësi të asaj që shfaqet në ekran, shkalla e rifreskimit kalon midis 10 dhe 120Hz. Kjo është një qasje e ngjashme që Samsung mori me Galaxy S21 Ultra. Në përdorim, ekrani duket yjor. Animacionet duken të qetë, grafika të pastra dhe madje edhe të zakonshme, si rrëshqitja e burimeve duken më mirë.

Kamera kryesore ka një sensor të ri, më i madhi i vendosur ndonjëherë në një iPhone. Ka një lente me hapje më të shpejtë f1.5, e cila barazohet me mbledhjen e përmirësuar të dritës. Ultrawide ka një sensor dhe lente të re të fokusimit automatik që gjithashtu përmirëson mbledhjen e dritës. Dhe së fundi, kamera telefoto merr një sensor dhe lente të re me një zmadhim optik më të gjatë 3x.

Përdorimi i iPhone Pro rezultoi në fotografi më të ndritshme, por përmirësimi nuk ishte gjithmonë i dukshëm. Unë gjithashtu vura re se fotot kishin shpejtësi të shpejtë të qepenit, gjë që rezultoi në veprim të ngrirjes më mirë, si kur bëra një fotografi të njerëzve që ngisnin biçikleta.

Gjithashtu marrja e një fotografie në modalitetin e natës ishte më e shpejtë dhe punon me kamerën telefoto 3x. Seritë e iPhone 11 dhe 12 kishin një efekt të veçantë ku kamera reflektonte burimet e dritës.