Kapsula e ekuipazhit të SpaceX ankorohet në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

foto

Një ditë pas një nisjeje në Florida, katër astronautë në bordin e një kapsule SpaceX Crew Dragon ndoqën Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor të enjten dhe u futën për një anektim pa probleme, duke nisur një qëndrim gjysmë-vjeçar në bordin e postës orbitale.

Komandanti i ekuipazhit-3 Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron dhe astronauti gjerman Matthias Maurer filluan fazën e afrimit të afërt të një takimi 22-orësh pak pas zgjimit rreth orës 14:00. LINDJE.

Duke bërë fluturimin e tij të parë, Crew Dragon “Endurance” plotësisht i automatizuar iu afrua stacionit nga prapa dhe poshtë, duke u rrotulluar deri në një pikë drejtpërdrejt përpara laboratorit përpara se të lëvizte për t’u ankoruar në portin përpara të modulit Harmony në orën 6:32 pasdite.

Pas kontrolleve të rrjedhjeve, kapakët u hapën dhe komandanti i ekspeditës 66 Anton Shkaplerov, kozmonauti Pyotr Dubrov dhe astronauti i NASA-s Mark Vande Hei mirëpritën shokët e tyre të rinj të ekuipazhit në bord me përqafime dhe shtrëngime duarsh. Disa minuta më vonë, menaxherët e lartë kaluan urimet e tyre.

“Mezi presim të shohim të gjithë punën që do të bëni të gjithë”, u tha astronautëve Kathy Lueders, shefe e operacioneve të fluturimeve në hapësirë ​​të NASA-s. “Dhe po pres me padurim shumë, shumë përvoja të tjera të mahnitshme që do të vijnë gjatë gjashtë muajve të ardhshëm, ndërsa të gjithë jeni atje. Faleminderit përsëri për shërbimin tuaj.”

Vande Hei, i cili ndodhet në mesin e gati një viti të plotë në stacion, tha se ishte i emocionuar me mbërritjen e astronautëve të Crew-3.

“Nuk mund t’ju them se sa i lumtur jam që i shoh këto fytyra të buzëqeshura,” tha ai. “Secili prej nesh, të shtatë jemi miq dhe do të bëhemi miq edhe më të mirë me kalimin e kohës. Dhe ne kemi shumë punë për të bërë.

“Në këtë moment, ne kemi 60 eksperimente në vazhdim, dhe sigurisht deri në kohën që të mbarojmë kohën tonë këtu, do të kemi marrë pjesë në shumë të tjera. Kemi shumë punë për të bërë, shumë momente emocionuese po vijnë.”

Barron, Chari dhe Matthias po bëjnë fluturimin e tyre të parë në hapësirë ​​dhe pak çaste pasi mbërritën në stacionin hapësinor, Marshburn, një veteran, i prezantoi secilit kunja astronautësh, duke nxitur më shumë buzëqeshje dhe shtrëngime duarsh.

Chari dhe shokët e tij të ekuipazhit u larguan nga Qendra Hapësinore Kennedy të mërkurën mbrëma, 10 ditë vonesë për shkak të motit të keq, një problemi të vogël mjekësor me një nga astronautët dhe një vendimi nga NASA për të sjellë katër astronautë të tjerë në shtëpi të hënën përpara se të niste zëvendësuesit e tyre.

“Akordimi i sotëm ishte një mënyrë e përsosur për ne për të përfunduar atë që ka qenë viti ynë i 10-vjetorit të Programit të Ekuipazhit Komercial”, tha Lueders për mbështetjen e NASA-s pas anijes në anijen kozmike të zhvilluara komercialisht. “Dhe unë nuk e di për ju djema, por duket sikur dy javët e fundit kanë qenë shumë të çmendura.”

Përpara se të ankorohej të enjten, Chari dhe shokët e tij të ekuipazhit morën kohë për të shkëputur pamjet e drejtpërdrejta televizive të brendësisë së Crew Dragon, duke përshkruar ngjitjen në orbitën në majë të një rakete Falcon 9 dhe jetën në bordin e Endurance.

“Ka qenë një udhëtim i mrekullueshëm këtu lart, përvojë e jashtëzakonshme,” tha Marshburn. “Falcon na dha një ecje shumë, shumë të qetë, të gjithë ishim të befasuar se sa shumë ishim në gjendje të ndjenim përshpejtimin në fillim, i cili ishte shumë i qetë, por më pas mbytja ulet dhe mbytet përsëri lart.”

Rreth gjysma e burrave dhe grave që fluturojnë në hapësirë ​​vuajnë nga sindroma e përshtatjes në hapësirë, një sëmundje e përkohshme por e pakëndshme e shkaktuar nga reagimi i trupit ndaj mungesës së gravitetit.

Por jo, me sa duket, astronautët e Crew-3.

“Një nga gjërat më të këndshme për të qenë në hapësirë ​​është të ngrënit dhe të gjithë po ndihen shumë mirë,” tha Marshburn. “Ne e kemi shijuar ushqimin, kemi ngrënë tashmë dy vakte, gjë që është disi befasuese. Njerëzit e rinj në ekuipazh e kanë trajtuar ushqimin në mënyrë fantastike, nuk kemi pasur fare fatkeqësi.”

Ai tha se astronautët janë “të inkurajuar të luajnë me ushqimin tonë” dhe se “ne kemi pasur tashmë disa praktika të synuara me arrat makadamia”.

“Deri më tani, do të thoja se kemi qenë mjaft të suksesshëm. Sistemi i mbështetjes së jetës është ende i mirë,” tha ai me shaka, “dhe të gjitha pjesët e rëndësishme nuk kanë grimca ushqimore mbi to”.

Barron tregoi treguesin e gravitetit zero të ekuipazhit, një breshkë të vogël të mbushur me emrin Pfau, fjala gjermane për pallua. Barron dhe Chari janë anëtarë të një klase astronautësh të mbiquajtur “Breshkat” ndërsa Marshburn ishte një “Pallua”. Pseudonimi gjerman shtoi Maurer në përzierje.

Sa i përket kuzhinës në bord, “ne kaluam shumë nga koha jonë shtesë në karantinë javën e kaluar duke ngrënë shumë,” tha Barron, “kështu që ne jemi të përgatitur mirë për të ardhur këtu dhe për të ngrënë pak më shumë.”

Ndërsa astronautët padyshim po ndiheshin mirë në orët e para të përshtatjes së tyre ndaj mungesës së peshës, Chari kërkoi një konferencë private mjekësore, ose PMC, kur iu ofrua opsioni. “Ne do të marrim PMC-në,” u tha ai kontrollorëve të fluturimit, “ne kemi disa gjëra për të raportuar.”

NASA nuk diskuton çështje mjekësore të astronautëve dhe PMC-të janë vetëm kaq, të kryera në mënyrë private.