Konsolat PlayStation 5 mbeten të vështira për t’u gjetur këtë sezon festash. Këtu është një vend tjetër për të parë.

foto

Gati një vit pasi Sony solli në treg sistemin e lojërave video PlayStation 5, PS5 është e vështirë të gjendet për blerësit.

Tani ka një vend të ri për të parë për rimbushjen e konsolës: faqen e internetit të Verizon. Nëse jeni abonent me valë, do të gjeni sistemin PS5 me një disku (499,99 dollarë) dhe botim dixhital PS5 (399,99 dollarë), nëse kërkoni për Sony ose PlayStation.

Në kohën kur listimi u raportua nga CNET, të dy modelet nuk ishin në gjendje dhe ato mbetën të tilla mesditën e së mërkurës. Zëdhënësi i Verizon Chris Serico i tha CNET se kompania planifikon të shesë “një sasi shumë të kufizuar” të sistemeve PS5 në internet dhe “në një pjesë të vogël të dyqaneve pilot”.

Verizon nuk iu përgjigj një kërkese për koment në USA TODAY.

Nëse dëshironi të përpiqeni të blini një PS5 në faqen e Verizon, duhet të jeni një pajtimtar me valë Verizon dhe të identifikoheni në llogarinë tuaj në internet. Verizon i tha CNET se nuk do të duhet të jesh klient i Verizon për të blerë një tastierë në një dyqan me tulla dhe llaç, por dyqanet që pritet të kenë sisteme nuk janë identifikuar.

PS5-të e disponueshme nga Verizon do të jenë mbi bazën “i pari vjen, shërbimi i parë”, i njëjtë si nga shitësit e tjerë me pakicë, duke përfshirë GameStop, Best Buy, Amazon, Walmart, Target, Costco dhe Sam’s Club, së bashku me të tjerët.

Sony po i lejon gjithashtu blerësit të regjistrohen për një shans për të blerë një PS5 direkt nga kompania në faqen e saj të internetit, me shitjet që pritet të fillojnë këtë muaj, siç raportoi Wired së fundmi.

PS5 është konsola më e shitur ndonjëherë e Sony, pasi ka shitur më shumë se 10 milionë njësi, njoftoi kompania në korrik 2021. Ky është një ritëm më i shpejtë shitjesh se ai i PlayStation 2, i cili u lançua në vitin 2000 dhe mbetet më i shituri ndonjëherë me më shumë se 155 milionë sisteme të shitura.

Kërkesa për PS5 – dhe konsolat Microsoft Xbox Series X dhe S, të cilat gjithashtu u lançuan në nëntor 2020 – u nxit nga pandemia, tha Michael Pachter, një analist në Wedbush Securities.

“Unë mendoj se pandemia ndryshoi padyshim zakonet/modelet e lojërave, dhe gjithashtu rriti fajin prindëror që fëmijët e tyre nuk ishin në gjendje të merrnin pjesë aq shpesh në aktivitete ‘normale’ (sporte, kërcime në shkollë), kështu që u krijua faji dhe shumë konsolat u premtuan nga shumë prindër”, tha ai.

Dhe problemet e zinxhirit të furnizimit që pasuan dhe mungesa e gjysmëpërçuesve “ka kontribuar në perceptimin se konsolat janë “të vështira për t’u marrë, shumë të kërkuara” dhe në një farë mase, ky është një perceptim vetë-përmbushës,” tha Pachter.

Me kërkesën që tejkalon ofertën për PS5, konsumatorët shpesh i drejtohen Twitter-it për t’u ankuar për çekuilibrin. Dhe prindërit që shpresojnë të gjejnë një PS5 si pjesë e planeve të blerjeve të festave të tyre përballen me një sfidë.

“Më në fund u dorëzova dhe vendosa t’u merrja djemve një PlayStation 5 për Krishtlindje. Tani nuk mund ta gjej një,” shkroi një nënë në Twitter.