Legjenda e Zelda – Një lidhje me të kaluarën e Link

foto

Vitin e kaluar, Nintendo u ofroi fansave të saj mbushësin e përsosur të çorapeve përmes pajisjes së saj Game & Watch: Super Mario Bros., një haraç i pastër për gamën klasike Game & Watch të lojërave LCD që ishin kaq të njohura në peizazhin para-Game Boy të fillimi i viteve 1980. Ky version u krijua në thelb për të festuar 35 vjetorin e Super Mario, dhe këtë vit, kompania i është rikthyer konceptit me Game & Watch: The Legend of Zelda.

Dalja e parë e Zelda në NES u publikua në Japoni në vitin 1986, duke e bërë 2021 ditëlindjen e 35-të të Link, Ganon dhe Princeshë Zelda. Krahas Super Mario dhe Metroid, Zelda është një nga ekskluzivitetet më të njohura dhe më të dashura të Nintendo-s, kështu që ka kuptim që veterani japonez të fokusohet në të për serinë e tij të rregullt të përditësimeve të Game & Watch.

Si më parë, Game & Watch: The Legend of Zelda (nuk ka lidhje me Zelda Game & Watch aktuale nga viti 1989) merr frymëzim të dizajnit nga pajisjet me një ekran të vetëm që u shfaqën për herë të parë në agimin e viteve ’80. Ndërsa Game & Watch: Super Mario Bros. kishte një skemë ngjyrash që të kujtonte Nintendo Famicom (NES në perëndim), Game & Watch: The Legend of Zelda zëvendëson të kuqen e errët me një jeshile më të përshtatshme, por ruan metalin e arit pjatë e përparme. Jashtë kësaj, dizajni është identik me versionin Super Mario Bros – përveç përfshirjes së pastër të Triforce, e cila është e ngulitur në pjesën e pasme të njësisë dhe në fakt ndizet.

D-Pad ndjehet shkëlqyeshëm, butonat e gomës reagojnë dhe është mjaft i rehatshëm për t’u përdorur, megjithëse kontrollet ende ndjehen sikur janë pozicionuar paksa shumë afër fundit të pajisjes, gjë që mund të çojë në një siklet të lehtë nëse duke luajtur për periudha të gjata. Bateria e brendshme e rikarikueshme është e mirë për rreth 8 orë lojë (kjo me ndriçimin dhe nivelet e volumit të mbajtura të ulëta) dhe ngarkohet duke përdorur kabllon USB-C të bashkuar. Nuk ka gjithashtu asnjë mbajtëse për goditje (përsëri), por të paktën këtë herë Nintendo ka qenë mjaft i sjellshëm për të parë që tabaka e brendshme e kartonit të paketimit mund të shndërrohet në një mbajtës ekrani mjaft tërheqës.

Kur shqyrtuam Game & Watch: Super Mario Bros., ishim pak të zhgënjyer që Nintendo nuk kishte përfshirë më shumë lojëra në pajisje. Në këtë pikë, Game & Watch: The Legend of Zelda është një përmirësim i lehtë. Si dhe versioni origjinal Legend of Zelda dhe vazhdimi i tij (shpesh përçarës) i NES Zelda II: The Adventure of Link, ju merrni Game Boy të vitit 1993 që dilte me Zelda: Link’s Awakening, e njëjta lojë e cila u rinovua së fundmi në Nintendo Switch. Përveç këtyre tre lojërave, ekziston një version i riimagjinuar i titullit Game & Watch të vitit 1980, Vermin, me Link në rolin kryesor. Ekziston gjithashtu një modalitet i veçantë ‘kohëmatës’ i cili ju lejon të vendosni një kufi kohor nga një minutë në 10 minuta dhe të mposhtni sa më shumë armiq nga Zelda II të jetë e mundur, me njësinë që mban gjurmët e performancës suaj më të mirë në çdo përcaktim të kohës. Ekziston gjithashtu një orë interaktive që bazohet në botën e përtejme të Legend of Zelda origjinale. E lënë në pajisjet e veta, kjo orë do të tregojë automatikisht Linkun duke luftuar me një seri armiqsh nga loja, por ju mund ta merrni njësinë në çdo moment dhe të merrni vetë kontrollin e Heroit të Kohës.

Për shkak se ka dallime të dukshme midis versioneve japoneze dhe atyre perëndimore të dy lojërave NES (në Japoni, ato u lëshuan në Famicom Disk System – i cili ishte ekskluziv për atë rajon – dhe shfaqte muzikë të ndryshme), Nintendo ka përfshirë me dashamirësi të dy versionet në këtë pajisje. Natyrisht, nëse nuk mund të lexoni japonisht, variantet e Famicom Disk System janë pak më shumë se një kuriozitet i pastër; versioni japonez i Link’s Awakening është gjithashtu i pranishëm, krahas versioneve në gjuhën frënge dhe gjermane.

Siç ishte rasti me Game & Watch: Super Mario Bros., ju mund ta ngrini lojën në çdo kohë, gjë që është e dobishme kur jeni jashtë dhe rreth e rrotull dhe nuk jeni në gjendje të kurseni përparimin tuaj në vetë lojën. Madje vazhdon aty ku e keni lënë nëse kaloni në një lojë tjetër në njësi, gjë që është e bukur. Opsione të tjera përfshijnë aftësinë për të ndryshuar shkëlqimin dhe volumin e ekranit, si dhe ndryshimin midis raporteve të pamjes së ekranit të plotë dhe 1:1 në Zgjimin e Link. Emulimi është, siç mund ta prisni, i përsosur, megjithëse ekrani ka një butësi të caktuar që i bën pamjet të duken pak të njollosura (përsëri, kjo është diçka që ishte po aq e vërtetë për versionin Super Mario).

Midis tre lojërave Zelda të përfshira këtu, ka shumë orë kënaqësie për t’u pasur, gjë që e bën Game & Watch: The Legend of Zelda një propozim shumë më të mirë për sa i përket vlerës sesa oferta e vitit të kaluar me bazë Super Mario. Ndërsa loja e parë tregon moshën e saj dhe titulli i dytë i NES ka ndarë kritikët që nga publikimi, ato ia vlen të luhen ende nëse jeni një adhurues me përvojë i Zeldas-it të ditëve moderne. Zgjimi i Link, nga ana tjetër, është një përvojë po aq e gëzueshme tani sa ishte në vitin 1993; është një nga lojërat më të çuditshme Zelda dhe me të vërtetë qëndron në këmbë – kryesisht sepse ka huazuar kaq shumë nga mekanikat e saj të lojës nga Zelda e pashoqe: Lidhja me të kaluarën. Aq shumë, në fakt, sa të bën të pyesësh veten pse Nintendo nuk e përfshiu atë lojë gjithashtu; Link’s Awakening bazohet në teknologji më të përulur, pa dyshim, por doli pas titullit SNES, kështu që do të kishte kuptim ta shihnim këtu – të paktën për sa i përket kronologjisë së serive. Gjithashtu, pse të përfshini versionin origjinal të Link’s Awakening dhe jo përditësimin superior të Game Boy Color, Link’s Awakening DX?

Prapëseprapë, ju po merrni tre nga titujt themelorë të Zelda si pjesë e kësaj pakete, si dhe disa shtesa të pastra – plus, siç thotë vetë Nintendo, ky është një artikull ‘i koleksionueshëm’ që do të duket i mrekullueshëm në raftin tuaj. Në një botë ideale, kjo do të ishte e mbushur me përmbajtje, por siç qëndron, nuk mund të themi se jemi të zhgënjyer me këtë ringjallje të vazhdueshme të lojërave dhe shikimeve; gjatë mund të vazhdojë, në fakt.