Lexuesi elektronik i ri i Kobo me vlerë 260 dollarë ju lejon të shtoni shënime të shkruara me dorë

foto

Kobo ka prezantuar dy e-lexues të rinj duke përfshirë Kobo Sage prej 260 dollarësh që ju lejon të merrni shënime elektronike dhe Libra 2. të papërshkueshëm nga uji, të mesëm. Pajisjet tani mbështesin Bluetooth dhe të dy përdorin ekranet E Ink Carta 1200, ndërsa vazhdojnë përdorimin e Kobo të formë asimetrike e popullarizuar nga seria e Amazon Kindle Oasis.

E-lexuesi i ri Sage ka një ekran 8 inç, 1,440 x 1,920 E Ink me funksionin e Kobo ComfortLight Pro që rregullon shkëlqimin dhe ngjyrën e ekranit në varësi të kohës së ditës. Ato ju japin gjithashtu aftësinë për të marrë shënime elektronike të shkruara me dorë në libra elektronikë dhe PDF me majë shkruese opsionale Kobo prej $ 40 të Kobo, pastaj t’i shndërroni ato në tekst të thjeshtë. Kjo është shumë si Elipsa më e madhe dhe më e shtrenjtë e Kobo me 399 dollarë, megjithëse kjo e fundit përfshin një majë shkruese.

Me mbështetjen Bluetooth, Sage mund të lidhet me kufje pa tel, në mënyrë që të dëgjoni librat audio Kobo. Ai gjithashtu mbështet PowerCover prej $ 80 të Kobo që mund të mbajë majë shkruese dhe të zgjojë automatikisht Sherebelin ose ta vërë në gjumë kur të hapet ose mbyllet. Karakteristikat e tjera përfshijnë 32 GB hapësirë ruajtëse (jo të zgjerueshme), një procesor me katër bërthama 1.8 GHz dhe një port USB-C për karikimin dhe transferimin e të dhënave.

Libra 2, ndërkohë, është një version i azhurnuar i Kobra Libra H20, me një ekran 7 inç 1,264 x 1,680 E Ink, tipari ComfortLight Pro dhe mbështetje Bluetooth. Pavarësisht heqjes së “H20” nga emri, është akoma IPX8 i papërshkueshëm nga uji me aftësinë për të mbijetuar deri në 60 minuta në dy metra ujë. Kobo po premton performancë të përmirësuar të ekranit dhe vjen me një procesor 1GHz, 32 GB hapësirë ruajtëse dhe USB-C. Designedshtë projektuar për të punuar me Libra 2 SleepCover të ri prej $ 40 dhe Libra 2 Basic SleepCover me $ 30.

Lexuesit e rinj elektronikë duken të jenë alternativa të mira për pajisjet e Amazon, me çmimin Kobo Libra 2 në mënyrë të konsiderueshme më pak se $ 270 Kindle Oasis me të njëjtën madhësi të ekranit, ndërsa Sage ka veçori shtesë dhe një ekran më të madh për 10 dollarë më pak. Tani mund të porositni paraprakisht Sage dhe Libra 2, me transport të caktuar për 19 Tetor.