MediaTek’s Dimensity 9000 është çipseti i parë celular 4nm në botë; Përmban Cortex-X2, mbështetje për memorien LPDDR5X dhe më shumë

foto

Pas javësh thashetheme të pandërprera, MediaTek ka njoftuar zyrtarisht Dimensity 9000, i cili ndodh të jetë çipi i parë 4nm i kompanisë dhe në botë për telefonat inteligjentë. Prodhimi në masë në procesin 4nm të TSMC sjell një valë përmirësimesh dhe ne do të flasim për ato specifika dhe veçori në gjatësi.

Dimensity 9000 përmban një konfigurim të CPU-së me tri grupime, ashtu si ajo që Qualcomm ka nxjerrë në treg gjatë dy viteve të fundit. Sidoqoftë, këtë herë, chipset jo vetëm që mbështet arkitekturën e re ARMv9, por gjithashtu strehon bërthamën Cortex-X2. Pjesa tjetër e konfigurimit është dhënë si më poshtë.

Dimensity 9000 gjithashtu ka 8 MB memorie të memories L3 dhe 6 MB memorie të memories së sistemit, me MediaTek që pretendon se SoC-ja e saj e re kryesore është 35 për qind më e shpejtë dhe 37 për qind më efikase në energji sesa telefonat inteligjentë premium Android të gjeneratës aktuale. Silikoni i ri gjithashtu mbështet kujtesën LPDDR5X më të shpejtë dhe më pak të uritur për energji, e cila mund të arrijë shpejtësi deri në 7500 Mbps. Me Samsung që ka njoftuar zyrtarisht çipat RAM LPDDR5X për telefonat inteligjentë, prodhuesit e telefonave do të kenë mundësinë të përdorin si Dimensity 9000 ashtu edhe memorie më të shpejtë në celularët e tyre të vitit 2022.

Përveç CPU-së, marrim një GPU ARM-Mali G710. Me një total prej 10 bërthamash, procesori i ri grafik i integruar mbështet gjurmimin e rrezeve celulare dhe panelet FHD me një shpejtësi rifreskimi 180 Hz. Dimensity 9000 mund të trajtojë gjithashtu deri në një kamerë të vetme 320 MP falë procesorit të sinjalit të imazhit 18-bit HDR. Chipset-i gjithashtu mbështet një zgjidhje të kamerës trefishtë kryesore me një rezolucion 32 MP, me të tre sensorët të aftë për të kapur video HDR duke konsumuar më pak energji në të njëjtën kohë.