Ndalesa tjetër Toka! Katër astronautë të veshur me pelena largohen nga ISS në kapsulë me një tualet të thyer pasi spërkatja e së dielës në Florida u anulua për shkak të motit të keq

foto

Katër pelena të veshur me astronautë u hoqën nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor të hënën dhe kanë nisur udhëtimin e tyre për në shtëpi pas një qëndrimi 200-ditor në hapësirë.

Shane Kimbrough dhe Megan McArthur i NASA-s, së bashku me Thomas Pesquet të Agjencisë Hapësinore Evropiane dhe astronautin e Agjencisë Japoneze të Eksplorimit të Hapësirës Ajrore Akihiko Hoshide, u ndanë nga ISS në orën 2:05 pasdite ET, siç ishte planifikuar dhe tani janë në rrugën e duhur për në orën 22:33 ET jashtë spërkatjes në Florida. bregdeti.

Nisja fillestare ishte caktuar për të dielën pasdite, por erërat e forta e shtynë kthimin e ekipit të Crew-2 një ditë prapa.

Kapsula SpaceX është pa banjë, për shkak të një dizajni të gabuar të tualetit, dhe të katër anëtarët e ekuipazhit kanë veshur pelena në udhëtimin e kthimit në Tokë.

Megjithatë, misioni i riplanifikuar e shkurton udhëtimin nga stacioni në Tokë me 12 orë – është vetëm tetë orë e gjatë, krahasuar me 20 orë – për shkak të rrugës nga anija në Tokë, kështu që ekipi nuk do të duhet të veshë veshjet e brendshme mbrojtëse. për aq kohë sa pritej më parë.

“Ndjenja e hidhur për të lënë … një vend magjik në qiell që jep superfuqi si lundrimi dhe shikimi i [Tokës] me një shikim”, shkroi Pesquet në Twitter të hënën në mëngjes.

“Më jep shpresë se njerëzit mund të arrijnë gjithçka, me qëllime të mira, kur ne duam.”

Më pak se 48 orë pasi Crew-2 të largohet nga ISS, misioni Crew-3 do të nisë nga Qendra Hapësinore Kennedy në Cape Canaveral, Florida më 10 nëntor.

Rikthimi i Crew-2 në Tokë përpara nisjes së Crew-3 quhet dorëzim ‘indirekt’, sipas NASA-s.

Agjencia amerikane e hapësirës preferon një dorëzim të drejtpërdrejtë, ku Crew-3 mbërrin përpara se Crew-2 të largohet, duke lejuar një mbivendosje në stacion.

Një dorëzim i drejtpërdrejtë ishte planifikuar më 31 tetor, por moti i keq dhe një problem i vogël mjekësor me një astronaut Crew-3 shkaktuan një vonesë.

Çështja e tualetit filloi në shtator kur komoja në misionin Inspiration4, misioni i parë tërësisht civil në hapësirë, rrjedhi dhe derdhi urinë nën dyshemenë e kapsulës.

Inxhinierët, megjithatë, nuk e vunë re telashin derisa ekuipazhi – Jared Isaacman, Sian Proctor, Haley Arceneaux dhe Christopher Sembroski – u kthyen nga udhëtimi i tyre tre-ditor rreth Tokës.

Çështja erdhi nga një tub që ishte shkëputur, i cili u gjet gjithashtu në kapsulën Endeavour, e cila fluturoi misionin Crew-2 të SpaceX në ISS në fund të prillit.

Ekuipazhi hetoi kapsulën e kthimit të ankoruar në ISS duke shikuar poshtë paneleve me kamera video për t’u siguruar ekipeve të NASA-s dhe SpaceX të dhëna për të parë nëse tualeti i tyre ishte diçka si ai i misionit Inspiration4.

Gjatë hetimit janë vërejtur pellgje urina.

Steve Stich, menaxheri i programit të ekuipazhit komercial të NASA-s, u tha gazetarëve në një konferencë shtypi të 29 tetorit pas hetimit: ‘Qëllimi ynë është të mos e përdorim fare sistemin për kthimin në shtëpi për shkak të asaj që kemi parë me lëngjet që po flasim. rreth.’

Sidoqoftë, pelenat ose veshjet e brendshme zakonisht përdoren nga astronautët për t’u çlodhur në kostume hapësinore për lëshime, ulje dhe shëtitje në hapësirë.

Kapsula e kthimit Crew-2 është planifikuar të bëjë një manovër fluturimi pas shkyçjes.

Kjo bën që ata të qarkullojnë stacionin hapësinor në kapsulën e Dragoit ndërsa fotografojnë ISS, gjë që është bërë që nga vendosja e anijes.

Vargu i vonesave e shtyu gjithashtu misionin Crew-3 deri të mërkurën, i cili do të shohë astronautët e NASA-s Raja Chari, Tom Marshburn dhe Kayla Barron, së bashku me Matthias Maurer të ESA-s, të fluturojnë në bordin e anijes kozmike Dragon për të filluar një qëndrim gjashtë mujor në ISS. .