Porsche 718 Cayman GT4 RS 2022 ka zemrën e 911 GT3

foto

Pas 16 vitesh Porsche më në fund po i jep makinës së saj sportive Cayman me motor të mesëm trajtimin RS, dhe kjo është një zhurmë. Porsche 718 Cayman GT4 RS 2022 sapo bëri debutimin e tij të martën mbrëma përpara panairit të automjeteve në Los Angeles dhe përmban motorin 4.0-litërsh flat-six nga Porsche 911 GT3.

Po, e lexuat mirë. Në vend të motorit ekzistues 4.0-litërsh të Cayman GT4, i cili rrjedh nga njësia 3.0-litra e zakonshme e 911 Carrera pa turbochargers, GT4 RS përdor gjashtëshe unike 4.0 litra të 992 GT3. Në Cayman prodhon 493 kuaj fuqi dhe 331 paund-këmbë çift rrotullues, rritje prej 79 hp dhe 14 lb-ft mbi GT4 standarde dhe vetëm pak më pak se sa prodhon GT3. Pjesa më e mirë është se motori i GT4 RS rrotullohet në një vijë të kuqe 9,000 rpm, që përputhet me GT3. GT4 ekzistues vijon me “vetëm” 8,000 rpm, kështu që GT4 RS duhet të ketë një tingull dhe karakter absolutisht maniakal — veçanërisht me majat opsionale të shkarkimit të titanit.

Opsioni i vetëm i transmisionit është një automatik me shtatë shpejtësi PDK me dy tufë, i cili ka marshe më të shkurtër se PDK opsional në GT4 standarde dhe të njëjtin dizajn manual të ndërruesit si në 911 GT3. Porsche thotë se GT4 RS do të arrijë 60 mph në vetëm 3.2 sekonda, gjysmë sekondë më shpejt se GT4 e rregullt me ​​PDK dhe në të njëjtën kohë me GT3, dhe do të arrijë një shpejtësi maksimale prej 196 mph, 9 mph më e madhe se standardi. GT4 dhe 1 mph më ngadalë se GT3.

Duke qenë një model i Porsche RS, ka një mori ndryshimesh aerodinamike dhe të shasisë që synojnë të nxjerrin performancën maksimale të pistës. Dallimi më i dukshëm është krahu i pasmë me qafë mjellmë, i cili është frymëzuar nga makina e garave 911 RSR. GT4 RS ka gjithashtu një ndarës të rregullueshëm të përparmë, tehe të reja anësore përpara rrotave të përparme, parafango me ajrim të përparmë, kanale NACA në kapuç, një difuzues të ri të pasëm dhe pjesën e poshtme të trupit, dhe hyrje të ajrit rad që zëvendësojnë xhamat e pasmë anësore të Cayman. Porsche thotë se GT4 RS gjeneron deri në 25% më shumë forcë poshtë se GT4 i rregullt.

Lartësia e lëvizjes është ulur me 1.2 inç dhe GT4 RS përdor rrota alumini të falsifikuara 20 inç me kyçje qendrore, e para për Cayman. Gomat standarde janë Michelin Pilot Sport Cup 2 ose Dunlop Sport Max, por goma super ngjitëse Michelin Pilot Sport Cup 2 R është opsionale. Pezullimi i rregullueshëm ka amortizues të rinj, susta të rishikuara dhe shufra kundër rrotullimit, dhe nyje të reja topash. Porsche thotë se GT4 RS është 49 paund më i lehtë se një GT4 i pajisur me PDK, me masa të kursimit të peshës duke përfshirë një dritare të lehtë të pasme, panele të reja të dyerve me tërheqje të dyerve prej pëlhure dhe konstruksion plastik të përforcuar me fibra karboni për kapakun dhe parafangot e përparmë.

Një paketë opsionale Weissach i jep kapakut, hyrjeve të ajrit, pasqyrave anësore dhe krahut të pasmë një përfundim me fibër karboni. Paketa Weissach shton gjithashtu majat e shkarkimit prej titani, një skriptë Porsche në xhamin e pasmë, një panel kamoshi Race-Tex dhe stema Weissach RS dhe qepje të mbështetëses së kokës. Një opsion me kosto shtesë për makinat e pajisura me Weissach janë rrotat e magnezit, të cilat janë të disponueshme në një përfundim rad Deep Sea Blue për t’u përshtatur me ngjyrën që do të marrë shkarkimi i titanit kur nxehet. Porsche pret që rreth 70% e blerësve të GT4 RS të specifikojnë paketën Weissach, të ngjashme me normën e marrjes në modelet 991 GT3 RS dhe GT2 RS. Imazhet këtu tregojnë një model me specifikim Euro me paketën Clubsport që shton kafaz që nuk do të ofrohet në SHBA.

E gjithë kjo përbën një përbindësh absolut në pistën e garës. GT4 RS tashmë ka vendosur një kohë xhirosh 7 minuta e 9.3 sekonda rreth konfigurimit më të gjatë të pistës, dhe në pistën më të shkurtër të përdorur më parë, RS është gati 24 sekonda më i shpejtë se GT4 standard. Objektivi fillestar i Porsche për ‘Ring’ ishte koha prej 7 minutash e 15 sekondash — RS thjesht ndodhi të ishte shumë më i shpejtë.

Kreu i divizionit GT të Porsche, Andreas Preuninger thotë se GT4 RS është “makina më intensive që kemi bërë ndonjëherë, përfshirë 911 R”, duke shtuar se “do të bëjë histori si një nga makinat GT më emocionale deri më sot”. Ky është një pretendim i madh, por unë e besoj atë. Preuninger thotë se divizioni GT dëshironte gjithmonë të bënte një version RS të Cayman, me klientët që e kërkonin atë që kur GT4 origjinal doli në 2015, por duhej të përshtatej në ciklin e jetës së makinës. “Tani është koha më e mirë për kulmin.”

Kur të dalë në shitje verën e ardhshme, GT4 RS do të fillojë me 143,050 dollarë duke përfshirë destinacionin, një rritje prej 40,500 dollarë mbi GT4 standarde, por 20,700 dollarë më lirë se 911 GT3. Pjesa me e mire? Porsche nuk po kufizon prodhimin. GT4 RS do të qëndrojë në shitje për aq kohë sa 718 Cayman, që duhet të jetë për të paktën disa vite derisa zëvendësimi elektrik për 718 të dalë në mes të dekadës.