Rishikimi i Google Pixel 6 Pro

foto

Ju merrni vetëm kaq shumë leje për Hail Mary në pajisjet elektronike të konsumit. Edhe ndër kompanitë më të mëdha. Hidhini një sy ambicieve të vjetra të telefonit celular të Microsoft. Edhe një blerje prej 7.2 miliardë dollarësh e Nokia-s dikur dominuese nuk mund t’i blejë kompanisë një vend në tryezën me Apple dhe Samsung.

Duke lënë mënjanë disa fillime të mëparshme të gabuara, ambiciet e harduerit celular të Google kanë qenë – në tërësi – më të suksesshme. Por linja Pixel nuk ka pasur kurrë goditjen e madhe që i duhet kompanisë për të justifikuar burimet e shpenzuara në kategori. Pajisjet janë ndjerë kryesisht si, në rastin më të mirë, si një vitrinë për disa nga gjërat e lezetshme që Google po punon në softuerin celular dhe ML dhe, në rastin më të keq, një lloj gjithashtu të drejtuar.

Sinqerisht ka qenë e çuditshme të shohësh kompaninë duke luftuar për të bërë valë, megjithëse hyrja në një fushë kaq të mbushur me njerëz si telefonat inteligjentë nuk do të ishte kurrë e lehtë. Dhe është dyfish e vështirë të bësh një gjurmë kur, në përgjithësi, telefonat inteligjentë kryesorë janë të gjithë mjaft të mirë dhe dominimi i vazhdueshëm në hapësirë ​​është kryesisht rezultat i vrullit përpara. Shtimi i problemeve të Google është një këmbëngulje e gjatë se përparimet e vërteta po ndodhin të gjitha në anën e softuerit.

Anshtë një tezë interesante, për të qenë të sigurt, se Apple, Samsung dhe të ngjashme me to në thelb po humbin kohën e tyre duke zhvilluar një luftë specifikash. Ka diçka në ide, por në gjendjen e saj aktuale, të paktën, thjesht nuk është e mundur të jesh agnostik i harduerit. Inteligjenca artificiale dhe mësimi i makinerive, padyshim, po rriten në rëndësi, por lentet e kamerës, ekranet dhe procesorët ende kanë rëndësi. Të paktën tani për tani.

Majin e kaluar, u zbulua se anëtarët kryesorë të ekipit Pixel ishin larguar nga kompania. Ishte pjesë e një rimendimi të madh, i cili u kthye edhe më tej. Këtë gusht, CEO Sundar Pichai vuri në dukje se kompania ka punuar në silikonin e saj të brendshëm për katër vjet. Sa i përket kalimeve të Hail Mary, të heqësh dorë nga prodhuesit e çipave si Qualcomm është një gjë e madhe. Dhe ka nevojë për një telefon të madh për ta shoqëruar.

I lëshuar këtë herë vitin e kaluar, Pixel 5 ishte mbetja e fundit e mënyrës së vjetër. Ndryshimet e mëdha nuk ndodhin brenda natës – apo edhe brenda një viti kur bëhet fjalë për linjat kryesore të produkteve elektronike. Fatkeqësisht për Google, lajmet për ristrukturimin e tij të vogël doli përpara daljes në treg të telefonit dhe madje kompania duhej të pranonte se ditë më të mira ishin përpara. Pixel 6 nuk po krijon apo prish për linjën, por pas gjeneratave të shitjeve jo frymëzuese, duhet të provojë se gjërat po shkojnë në drejtimin e duhur.

Dhe sipas këtyre standardeve, telefoni është një sukses i jashtëzakonshëm.

Ai qëndron në kundërshtim me agnosticizmin e specifikave të Google si një testament që softueri i shkëlqyer ende kërkon pajisje të shkëlqyera. Pixel 6 nuk është një makineri e përparuar dhe e mbingarkuar me specifika, por qëndron si një shembull i asaj që softueri gjithnjë mbresëlënës i Google mund të bëjë kur i jepet hardueri i duhur.

Nga momenti që kapni Pixel 6 Pro, është e qartë se ka diçka ndryshe këtu. Celulari ndihet më shumë si diçka e prodhuar nga Samsung sesa e paraardhësve të saj Pixel. Ka një madhësi dhe peshë që të kujton linjën Galaxy, një cilësi estetike e përmirësuar vetëm nga skajet e lakuar të xhamit.

Një nga gjërat që sinqerisht më befasoi më shumë ditën e shpalljes ishte se sa polarizues është xhami i lakuar në komunitetin online. Këtu, përdorimi i tij është kryesisht estetik, në vend që të përpiqet të bllokojë çdo lloj funksioni të skajshëm, à la Samsung. Argumenti më i madh që kam dëgjuar kundër tij është rreziku i ndezjes aksidentale të ekranit me prekje kur e merr telefonin nga anët. Nuk është një problem që kam hasur, dhe sinqerisht, unë jam mjaft i lakuar ndaj ekranit në përgjithësi.

Ekrani 6 Pro është 6.7 inç, një OLED QHD+ (3120 x 1440) me 512 ppi. Është e bukur, e madhe dhe e ndritshme, me një shpejtësi maksimale të rifreskimit prej 120 Hz. Standardi 6 ka një ekran 6.4 inç me 411 ppi dhe 90 Hz. Në të vërtetë nuk mund të gaboni në asnjë mënyrë, por Pro është një përmirësim i bukur në këtë drejtim. Kamera e përparme është një dizajn vrimë, i errësuar nga sfondi i paracaktuar.

Ekziston gjithashtu një lexues i gjurmëve të gishtërinjve në ekran në fund, i cili zhbllokon shpejt telefonin. Ekrani është i mbuluar me Gorilla Glass Victus, me Gorilla Glass 6 në pjesën e pasme. Pjesa e tretë e sipërme e pjesës së pasme është monopolizuar nga një shirit i madh, i dallueshëm i kamerës. Më pëlqen nga pikëpamja e dizajnit – është një ndryshim i këndshëm nga sheshi standard, drejt të cilit është tërhequr e gjithë konkurrenca.

Është një përplasje e konsiderueshme, që do të thotë se telefoni ulet në një kënd ndërsa është në shpinë. Shtimi i rastit standard e mohon në masë të madhe këtë efekt, megjithatë. Një shqetësim tjetër me vendosjen e kamerës është se mund t’ju duhet të jeni pak më të vëmendshëm se ku i vendosni duart ndërsa fotografoni në modalitetin peizazh. Përsëri, nuk kam hasur në ndonjë problem në atë front, dhe nëse e bëni, korrigjohet lehtësisht.

Ka një ndryshim të vogël ngjyrash në xhamin sipër dhe poshtë shiritit të kamerës. Është me të vërtetë vetëm një lulëzim i vogël argëtues – diçka që kompania bëri me butonat e energjisë në njësitë më të vjetra Pixel. Është e qartë se Google po punon ende për t’u zhvilluar për t’u dalluar nga konkurrenca e ngjashme. Fatmirësisht, është vetëm një prekje delikate. E gjithë gjuha e dizajnit kalon me shije vijën midis të mërzitshme dhe të çuditshme.

Sistemi i kamerës është ndoshta shembulli përfundimtar sesi softueri dhe hardueri i mirë luajnë me njëri-tjetrin. Po testoja Pixel 6 Pro në të njëjtën kohë me Surface Duo, dhe veçanërisht në dritë të përzier ose të ulët, ishte vërtet natë dhe ditë (si të thuash), pavarësisht se pajisja Microsoft kishte një aparat fotografik të fortë.

Rezulton se zhvillimi i sistemit tuaj të kamerës për disa breza jep dividentë. Më pëlqyen shumë fotot që arrita të kapja në këtë gjë. Zmadhimi optik 4x në Pro është gjithashtu një prekje e këndshme. Mund të shkojë deri në 20 herë dixhitale, por edhe me fotografinë llogaritëse të Google, ju filloni të futni zhurmë në imazh shpejt.

Përveç grupit standard të veçorive të kamerës Pixel, vijnë edhe disa truke të reja interesante. Magic Eraser është i ngjashëm në parim me mjetin Content Aware Fill të Photoshop-it. Fërkojeni gishtin mbi një imazh të padëshiruar të sfondit dhe ai do të përdorë cilësimet përreth për të mbushur vendin, duke “fshirë” në mënyrë efektive objektin. Farshtë larg përsosmërisë. Një vështrim i afërt në përgjithësi do të vërejë mospërputhjet, dhe sa më komplekse të jetë rrethina, aq më keq do të bëjë puna, në përgjithësi. Megjithatë, ai bën një punë mbresëlënëse për një veçori të re të integruar në aplikacion.

Ditto për Action Pan. Kjo funksionon në mënyrë të ngjashme me modalitetin “Portret”, duke shtuar një efekt të turbullimit të rremë në sfondin e një objekti. Funksionon mirë me objekte më të mëdha dhe më të thjeshta gjeometrikisht si një makinë. Diçka si një person që kalon me biçikletë, nga ana tjetër, i jep më shumë telashe rreth skajeve – shumë si Portreti. Ekspozimi i gjatë është efektivisht e kundërta, duke turbulluar objektet në lëvizje, duke e mbajtur sfondin të palëvizshëm.

Nuk do të gënjej, stili im hermetik pandemik nuk më ka dhënë mundësinë për të qëlluar shumë njerëz. Në krye të listës janë Face Unblur, i cili përdor me zgjuarsi dy kamera dhe zbulimin e fytyrës për të krijuar një imazh më të mprehtë të përbërë në një objekt në lëvizje. Së shpejti do të gërmojmë pak më thellë në veçorinë e tonit real, por është një përpjekje shumë e mirëpritur për të kapur më mirë një gamë të gjerë të toneve të lëkurës. Kjo, përsëri, mbështetet në zbulimin e fytyrës, i cili herë pas here mund të jetë një problem.

Gjithashtu mbresëlënëse janë propozimet e mjeteve të tekstit që vijnë në Pixel. Përkthimi i drejtpërdrejtë funksionoi në testimin tim të kufizuar dhe është një shtesë mbresëlënëse për mesazhet. Shkrimi i zërit me “Asistentin” funksionon mirë, megjithëse hasi në probleme të rastësishme (ndoshta njoftimi im), duke përfshirë shtimin e emoji-ve përmes zërit. Të gjitha shtesat e mirëseardhura në veçoritë ekzistuese si Recorder, i cili që atëherë ka shtuar gjermanisht dhe japonisht në përzierje.

Ylli i vërtetë i shfaqjes është Tensor, natyrisht. Google i është bashkuar një numri në rritje të kompanive që kanë shmangur dominimin e silikonit të Qualcomm, në favor të çipave të tyre. Ky ishte katër vjet në përgatitje, dhe ndoshta një shenjë e mirë sa çdo tjetër që kompania është e përkushtuar ndaj linjës Pixel për të ardhmen e parashikueshme. Këtë herë, kompania i jep kredi SoC-së së palës së parë me fuqizimin e një numri të veçorive të reja thelbësore në përvojën Pixel 6. Ai vëren në një postim të fundit në blog,

Me Google Tensor, ne po zhbllokojmë përvoja të reja të mahnitshme që kërkojnë ML-në e fundit – duke përfshirë Modalitetin e Lëvizjes, Zhbllokimin e Fytyrës, modalitetin e përmirësimit të të folurit për videot dhe aplikimin e HDRnet-it në video (më shumë për këto më vonë). Google Tensor na lejon të shtyjmë kufijtë e ndihmës në një telefon inteligjent, duke e marrë atë nga një pjesë harduerike që i përshtatet të gjithëve në një pajisje që është mjaft inteligjente për të respektuar dhe përshtatur mënyrat e ndryshme që ne përdorim telefonat tanë.

Në testet tona të Geekbench, sistemi shënoi 1031 në një bërthamë dhe 2876 në shumë bërthama. Ky është një përmirësim dramatik mbi mesataren 574 dhe 1522 që pamë për Pixel 5 – por mbani në mend, ai sistem kishte një proces mesatar Snapdragon 765G. Nuk është saktësisht materiali kryesor atje. Krahasoni atë me 1093 dhe 3715 që merrni me Samsung Galaxy S21 me fuqi Snapdragon 888, dhe është e qartë se çipi i brendshëm i Google ka shumë rrugë për të bërë, për sa i përket fuqisë së zjarrit të përpunimit. Gjërat bëhen edhe më keq të vendosura kundrejt 1728 dhe 4604 që morëm në testimin tonë të iPhone 13 Pro.

Bateria ishte një nga pikat më të mëdha të ngjitjes me modelet e mëparshme, por Google e ka adresuar atë këtu, në kohën e duhur. 6 dhe 6 Pro kanë bateri 4,614 dhe 5,003 mAh, përkatësisht – që përfaqësojnë një përmirësim të fortë nga 4,080 mA i Pixel 5. Kjo, nga ana tjetër, ishte një kërcim i mirë nga Pixel 4. Google thotë se ju duhet të jeni në gjendje të kaloni 24 orë me një karikim – zbulova se isha rreth 26 orë me përdorim të moderuar, kaq lajm i mirë në këtë drejtim.

Pas disa vitesh pajisjesh dhe shitjesh të mesme Pixel, Google me të vërtetë kishte nevojë për një pajisje për të treguar rrugën përpara për një divizion të lëvizshëm celular. Katër vjet zhvillim të procesorit, gjashtë gjenerata softuerësh dhe disa pajisje të reja me shkëlqim, të gjitha bashkohen bukur në një paketë. Google ka këmbëngulur prej kohësh që linja Pixel është më shumë se thjesht një mundësi për të nxjerrë në pah softuerin e ri Android dhe për një herë, kjo është vërtet e vërtetë.