Rrjedhjet e OnePlus 10 Pro zbulojnë një përmirësim dërrmues

foto

Pixel 6 dhe Pixel 6 Pro i Google po tërheqin vëmendjen e entuziastëve të Android nga OnePlus, por dobësia në këtë betejë të telefonave Android mund të jetë disa muaj larg rikthimit të vëmendjes.

Në konkurrencë me pajisjet e reja të Google është OnePlus 10 Pro, një pajisje kryesore që pa specifikat e saj të plota të zbuluara në internet nga 91Mobiles në partneritet me skluduesin e telefonit Steve Hemmerstoffer (i cili shkon nga OnLeaks).

Nëse rrjedhjet rezultojnë të sakta, OnePlus 10 Pro, i cili pritet të dalë në treg në fillim të vitit 2022 në Kinë përpara një prezantimi global, do të jetë një përditësim i vogël për OnePlus 9 Pro, një nga telefonat më të mirë Android të vitit 2021. Specifikimet e zbuluara përfshijnë një Ekran 6,7 inç QHD+ me një shpejtësi rifreskimi 120 Hz, i cili tingëllon identik me panelin në OnePlus 9 Pro, por thuhet se ka skaje të lakuara të ngjashme me Galaxy S21 Ultra.

Në pjesën e pasme të OnePlus 10 Pro është një modul i kamerës katrore që përzihet në anën e majtë të pajisjes. Të vendosura në atë modul janë tre kamera me pamje nga pas: një lente kryesore 48 MP, një lente me kënd ultra të gjerë 50 MP dhe një lente telefoto 8 MP. Në pjesën e përparme është një lente selfie 32 MP.

Ata që mbajnë afër thashethemet e OnePlus 10 Pro do të zhgënjehen nga mungesa e një lente periskopi për të bërë foto telefoto. Samsung dhe Huawei sollën këtë teknologji të avancuar të kamerës në modelet e tyre më të fundit, duke u dhënë përdoruesve fleksibilitetin për të zmadhuar subjektet e largëta (deri në 100x zmadhim!).

Pa lentet shtesë, OnePlus do të duhet të sjellë disa magji të përpunimit të fotografive për të vazhduar me konkurrencën e tij të ashpër. Thënë kështu, do të jetë interesante të shihet se si partneriteti midis OnePlus dhe kompanisë suedeze të imazheve luksoze Hasselblad ka evoluar që kur u shpall pak përpara lançimit të OnePlus 9. Me një vit shtesë nën brezin e tij, Hasselblad mund të ketë pasur kohë të mjaftueshme për të matur ndikojnë në cilësinë e kamerave të telefonit OnePlus.

Për vite me radhë, OnePlus nuk ka arritur të konkurrojë kundër kamerave më të mira të telefonave nga Apple, Google dhe Samsung. Duke pranuar po aq, kompania hodhi më shumë se 150 milionë dollarë në “ndjekjen e saj të vazhdueshme për të ofruar përvojën më të mirë të kamerës së smartfonëve”.

Duke parë prapa lentes, OnePlus 10 Pro do të funksionojë në SoC më të fundit të Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 (një çip që, deri në këtë pikë, është adresuar gjerësisht si Snapdragon 898), i cili pritet të arrijë në fund të këtij muaji . Çipin e ri shoqërojnë 8 GB RAM / 128 GB memorie ose 12 GB RAM / 256 GB memorie.

Një përmirësim i rëndësishëm është një bateri 5,000 mAh, nga një qelizë 4,500 mAh në modelin e mëparshëm. Ju mund të prisni të paktën një ditë të plotë të jetëgjatësisë së baterisë duke marrë parasysh që OnePlus 9 Pro dha rezultate të mira në testin tonë të kohës së funksionimit. Shpejtësitë e karikimit të OnePlus mbeten të pakrahasueshme, kështu që është për të ardhur keq që kjo rrjedhje e fundit nuk na jep ndonjë specifikë për këtë çështje, vetëm se mund të arrijë me shpejtësi karikimi rekord prej 125 W.

Duke iu rikthyer dizajnit, OnePlus 10 Pro do të ketë një kamerë selfie me vrima në këndin e sipërm të majtë të ekranit. Rrëshqitësi i alarmit të stilit iPhone dhe butoni i energjisë thuhet se janë në skajin e djathtë, me çelësin e volumit në anën e majtë. Një port USB-C dhe grilë e altoparlantit do të rreshtojnë skajin e butonit.

OnePlus, dikur i dashuri i markave të telefonave Android, po kalon një fazë tranzicioni të vështirë nga ofrimi i zgjedhjeve me vlerë te modelet kryesore me çmime të ngjashme me telefonat iPhone dhe Galaxy të nivelit të lartë. Me çmimin e Google për pajisjet e tij Pixel 6 në mënyrë kaq agresive, OnePlus përballet me një betejë të vështirë për të bindur përdoruesit e Android se telefonat e tij janë ende vlera më e mirë në treg.