Samsung Galaxy S22 mund të përdorë ekranin e ri OLED të Z Fold3 për të përmirësuar kohëzgjatjen e baterisë

foto

Duket se Samsung Galaxy S22 mund të ketë një rritje të madhe të jetëgjatësisë së baterisë kur të lansohet vitin e ardhshëm, me prodhuesin e smartfonëve nga Koreja e Jugut duke konfirmuar se “ka pasur sukses në zhvillimin e një paneli OLED të smartphone-ve me fuqi të ulët që zvogëlon konsumin e energjisë me 25% “ndërsa gjithashtu” duke rritur transmetueshmërinë e dritës me 33%”.

Lajmi u bë i ditur në redaksinë zyrtare të Samsung Display News, dhe detajon sesi firma ka krijuar një ekran OLED pa polarizues. Në ekranet OLED deri më tani një polarizues ka qenë i nevojshëm për t’u përdorur për të eleminuar reflektimet, duke shtuar në trashësi nga 50 deri në 100 mikron dhe duke bllokuar disa dritë të emetuara si rezultat, i cili ka efektin e uljes së shkëlqimit dhe gjallërisë. Por tani Samsung ka arritur të heqë nevojën për një polarizues.

Ekrani pa polarizues do të debutojë në Samsung Galaxy Z Fold 3 të zbuluar së fundmi, i cili lançohet brenda pak ditësh dhe tashmë është kurorëzuar telefoni më i mirë i palosshëm në botë nga shumë shitore. Teknologjia e re është e përdorimit specifik për telefonat e palosshëm, pasi zvogëlimi i trashësisë së ekranit dyfishohet në efektivitet, me të dy anët e ekranit të palosshëm që përfitojnë.

Fatkeqësisht, detajet se si Samsung ka arritur të krijojë këtë ekran OLED pa polarizues nuk u zbuluan në postimin zyrtar, me vetëm imazhin e mësipërm që lë të kuptohet se si funksionon “Eco²OLED as” siç Samsung e ka quajtur teknologjinë e re të ekranit.

Kim Seong-cheol, president i Divizionit të Biznesit të Vogël dhe të Mesëm të Samsung Display, duke folur për përparimin e teknologjisë OLED tha se:

“‘Eco²OLED ™’ është një teknologji novatore që përmirëson efikasitetin e dritës së panelit dhe gjithashtu përmirëson konsumin e energjisë duke ndryshuar strukturën bazë të OLED. Në përputhje me këtë, ne planifikojmë të vazhdojmë përpjekjet tona për të zvogëluar konsumin e energjisë të panelit përmes teknologji novatore e drejtimit dhe optimizim i materialeve organike “.

Këtu në T3 ne mendojmë se ky avancim i ekranit OLED tingëllon i mrekullueshëm. Në fund të fundit, kush nuk dëshiron rritjen e shkëlqimit të ekranit, si dhe rritjen e ruajtjes së energjisë? Askush, kjo është kush! Më pak energji e nevojshme për të ndezur ekranin nënkupton më pak energji nga një bateri dhe, si rezultat i kësaj, zgjat jetën e baterisë.

Në të vërtetë, ndërsa jemi shumë të lumtur që shohim që kjo teknologji debuton në Samsung Galaxy Z Fold 3, nuk mund të mos emocionohemi edhe më shumë nga perspektiva e përfshirjes së saj në Samsung Galaxy S22, e cila tani duket si e pashmangshme (pse pse nuk do të përfshihej?).

Përfshirja e tij do të nënkuptonte një gamë të Galaxy S22 me ekran dukshëm më të ndritshëm dhe jetëgjatësi më të madhe të baterisë, dhe kjo është diçka që ne jemi të sigurt se çdo përdorues i telefonit Android mund të mbrojë.