Samsung Galaxy Z Fold 5 dhe Flip 5 mund të prezantohen në korrik

foto

Samsung pritet të zbulojë pajisjet e reja Galaxy Z Fold 5, Flip 5 dhe Tab S9 në ngjarjen e tij Unpacked më vonë këtë vit, dhe falë raporteve nga Winfuture dhe gazeta koreane e lajmeve The Chosun Ilbo, tani ka një ide se kur saktësisht kjo mund të zhvillohet. Thashethemet sugjerojnë se Samsung mund të mbajë Unpacked më 26 korrik, ndërsa pajisjet mund të bëhen të disponueshme në dyqane më 11 gusht.

foto

Nëse këto raporte janë të vërteta, kjo do të thotë se Galaxy Unpacked do të ndodhë disa javë më herët se ngjarja e vitit të kaluar, të cilën Samsung e mbajti më 10 gusht. Ashtu si Unpacked i mesit të verës së vitit të kaluar, Samsung do të zbulojë përsëritjet më të fundit të pajisjeve të saj kryesore të palosshme, duke përfshirë Galaxy Z Fold 5. Kjo pajisje thuhet se ka një dizajn shumë më të hollë kur paloset në krahasim me paraardhësin e saj, së bashku me të njëjtin 6.2 – Ekran me mbulesë inç dhe një ekran të brendshëm 7,6 inç.

foto

Thashethemet tregojnë gjithashtu se Galaxy Z Flip 5 do të ketë një ekran të jashtëm më të madh 3.4 inç me një rezolucion prej 720 x 748. Të dyja pajisjet pritet të vijnë me një menteshë të re “pikës uji” që redukton pamjen e një rrudhë dhe Snapdragon Çipi 8 i gjeneratës 2 që është tashmë në pajisjet Galaxy S23. Ndërsa telefonat e palosshëm të Samsung më parë nuk kishin shumë rivalë këtu në SHBA (përveç Motorola Razr dhe Microsoft Surface Duo 2), lansimi i Google Pixel Fold duhet t’i trazojë pak gjërat.

Megjithatë, përveç pajisjeve të palosshme të Samsung, linja e tabletave të kompanisë gjithashtu pritet të përmirësohet. Samsung pritet të lançojë Galaxy Tab S9 Ultra me deri në 16 GB RAM dhe 512 GB memorie, ndërsa Tab S9 i zakonshëm mund të vijë me deri në 12 GB RAM. Ndryshe nga ngjarjet Unpacked në të kaluarën, The Chosun Ilbo tregon se ngjarja e korrikut e Samsung mund të zhvillohet në Seul, Koreja e Jugut këtë herë.