Shefi i Xbox Phil Spencer adreson mbylljet e studios

foto

Shefi i Xbox, Phil Spencer ka adresuar mbylljen e fundit të një numri studiosh në biznesin e lojërave të Microsoft-it, duke këmbëngulur se ai duhet të marrë vendime të vështira për të drejtuar një biznes të qëndrueshëm.

foto

Duke folur me Ryan McCaffrey të IGN në IGN Live, Spencer komentoi shkurtimisht vendimin tronditës për të mbyllur zhvilluesin e Redfall Arkane Austin dhe zhvilluesin e Hi-Fi Rush Tango Gameworks si pjesë e pushimeve nga puna gjithëpërfshirëse që prekin rreth 1900 staf.

foto

“Mbyllja e çdo skuadre është padyshim e vështirë për individët atje, e vështirë për ekipin”, tha Spencer. “Unë nuk kam folur publikisht për këtë, sepse tani është koha që ne të fokusohemi te ekipi dhe individët. Është padyshim një vendim që është shumë i vështirë për ta, dhe dua të sigurohem përmes shkëputjes dhe gjërave të tjera që ne po bëjmë gjënë e duhur për individët në ekip. Nuk ka të bëjë me PR-në time, nuk ka të bëjë me ato skuadra.

“Në fund, kam thënë vazhdimisht, duhet të drejtoj një biznes të qëndrueshëm brenda kompanisë dhe të rritem, dhe kjo do të thotë se ndonjëherë më duhet të marr vendime të vështira që sinqerisht nuk janë vendime që i dua, por vendime që dikujt i duhen. shko bëj.

“Ne do të vazhdojmë të ecim përpara. Ne do të vazhdojmë të investojmë në atë që po përpiqemi të bëjmë në Xbox dhe të ndërtojmë biznesin më të mirë që mundemi, gjë që siguron se mund të vazhdojmë të bëjmë shfaqje si ajo që sapo bëmë.”

Microsoft i njoftoi stafit në maj se do të mbyllte krijuesin e Redfall Arkane Austin, zhvilluesin e Hi-Fi Rush dhe The Evil Within Tango Gameworks dhe Alpha Dog Games, ndërsa Roundhouse Studios do të absorbohej nga ZeniMax Online Studios. Lëvizja çoi në tronditje dhe zemërim në të gjithë industrinë, veçanërisht duke pasur parasysh një nga ekskluzivet më të suksesshme të fundit të Xbox, Hi-Fi Rush, i zhvilluar nga Tango, një studio që u absorbua nga Microsoft përmes blerjes së kompanisë mëmë Zenimax në 2021.

Është hera e parë që Spencer komenton mbylljet e studios që kur u njoftuan, dhe pason komente të ngjashme nga drejtuesit e tjerë të Xbox që u pyetën për vendimin.

Disa ditë pas pushimeve nga puna, presidentja e Xbox Sarah Bond u pyet për to në një konferencë të Bloomberg, ku ajo këmbënguli se biznesi i Xbox mbetet i shëndetshëm për një afat të gjatë, gjatë asaj që ajo e quajti “ky moment tranzicioni”.

Microsoft njoftoi se do të pushonte 1,900 staf nga fuqia e tij punëtore e lojërave video në janar. Ishte vetëm një nga një numër shkurtimesh shkatërruese me të cilat industria është goditur gjatë vitit të kaluar, me kompani të tjera, duke përfshirë Sony, Riot dhe Epic, duke pushuar nga puna qindra punonjës.

Për më shumë, lexoni raportin tonë që eksploron rritjen e fundit të pushimeve nga puna në industrinë e lojërave video. Dhe për gjithçka të shpallur gjatë Xbox Showcase, shikoni përmbledhjen tonë.