Shikoni helikopterin Mars të NASA-s duke fluturuar në videon ‘më të detajuar’ deri më tani

foto

Zakonisht kur helikopteri Ingenuity fluturon në Mars, ne shohim disa imazhe të mrekullueshme të shkrepura nga rrotaku duke treguar hijen e tij ose disa nga peizazhet përreth. Pamjet e reja video nga këndvështrimi i roverit Këmbëngulës të NASA-s na japin një këndvështrim tjetër mbi shfrytëzimet e helikopterit të guximshëm.

Percy ishte në një pozicion të mirë për të parë Ingenuity kur u ngrit për fluturimin e saj të 13-të më 4 shtator. Pamjet janë “pamja më e detajuar ende e rotorit në veprim,” tha NASA në një deklaratë të enjten.

NASA ndau dy versione të fluturimit, një që është zmadhuar dhe një që tregon një kënd më të gjerë me më shumë nga Marsi në foto. Fluturimi zgjati pak më shumë se 160 sekonda. Agjencia hapësinore tha se “shquhet si një nga më të komplikuarit e Ingenuity”.

Rotorcraft ngrihet dhe bën një eksplorim ajror të një rajoni në kraterin Jezero të quajtur Seitah. Ingenuity po vepron si një skaut për Këmbënguljen dhe një nga qëllimet e tij me fluturimin e 13-të ishte të fotografonte një dalje interesante.

Mastcam-Z i roverit — një instrument i vendosur në “kokën” e tij — dha pamjet fantastike. “Edhe në 300 metra [328 jard] larg, ne marrim një pamje të mrekullueshme të ngritjes dhe uljes përmes ‘syrit të djathtë’ të Mastcam-Z. Dhe ndërsa helikopteri është pak më shumë se një pikë në pamjen e gjerë të marrë përmes ‘syrit të majtë’, ai u jep shikuesve një ndjenjë të mirë për madhësinë e mjedisit që Ingenuity po eksploron,” tha zëvendës hetuesi kryesor i Mastcam-Z, Justin Maki.

Të kesh një helikopter në Mars thjesht nuk plaket. Ka qenë aq i suksesshëm sa është e lehtë të harrohet se sa eksperimental është. NASA nuk e dinte nëse do të funksiononte fare, dhe tani po përgatitet për fluturimin e saj të 16-të këtë fundjavë. Me Këmbënguljen si dëshmitar, ne mund të mrekullohemi me fuqinë qëndruese të zgjuarsisë.