Si ishte të shikoje që Steve Jobs prezantonte iPod-in 20 vjet më parë

foto

Kjo është ajo që mbaj mend: Kishte një linjë për të hyrë në selinë e Apple për të parë Steve Jobs.

Kjo nuk ishte dhe aq e pazakontë. CEO i Apple ishte gjëja më e afërt që industria e teknologjisë kishte me një yll roku. I pëlqente apo jo, ai ishte një prezantues karizmatik dhe bindës që mund të bënte edhe teknologjinë më të zakonshme të tingëllonte sikur të ishte gjëja tjetër e mrekullueshme, diçka që as që e dinit se e dëshironit. Kështu që nuk ishte një surprizë që media u vu në radhë për të dëgjuar çfarëdo që Jobs kishte për të thënë.

Por në mëngjesin e 23 tetorit 2001, zhurma ishte ndryshe. Apple, i njohur më së miri si prodhuesi i kompjuterëve Macintosh, ishte gati të merrte një nga rreziqet më të mëdha në historinë e saj, diçka që përfundimisht do ta bënte kompaninë në një nga më të mëdhenjtë e elektronikës së konsumit që është sot. Pas më pak se një viti zhvillimi, Jobs njoftoi diçka krejtësisht të ndryshme për Apple: një muzikant dixhital.

Mund të mos tingëllojë si një punë e madhe, por ky ishte paraardhësi i iPad-it dhe iPhone-it të gjithë të rëndësishëm të Apple, produkte që kanë rezultuar të jenë shtysa e vlerësimit të tij prej 2.5 trilion dollarësh. Ndërsa festojmë 20-vjetorin e prezantimit të iPod-it, ia vlen të kujtojmë se sa i madh ishte rreziku për Apple. Edhe Tony Fadell, njeriu i cilësuar si “babai i iPod”, pranon se nuk ishin të sigurt se pajisja do të ishte një hit.

“Kishte shumë ‘mut të shenjtë a do të funksionojë kjo?’ lloj momentesh, “tha Fadell në një intervistë ekskluzive javën e kaluar me Redaktorin e Lajmeve CNET, Roger Cheng. “Ne me të vërtetë nuk e dinim.”

As anëtarët e mediave që u mblodhën në qendrën e konferencave të Apple atë ditë prezantimi. Thashethemet ishin se Jobs do të shpallte një riprodhues muzikor dixhital MP3, me ftesën për ngjarjen që nxiti të gjitha spekulimet sepse shkruhej: “Hint: Nuk është një Mac”. Jobs zbuloi iPod-in në një prezantim që zgjati rreth një orë, dhe në mënyrë tipike, ai ndërtoi një histori se pse bixhozi i madh i Apple nuk ishte aspak rrezik, duke filluar me një hap emocional.

“Ne e duam muzikën dhe është gjithmonë mirë të bësh diçka që të pëlqen”, tha Jobs, i veshur me xhinset e tij të njohura dhe xhaketën e zezë, teksa ecte përpara dhe mbrapa nëpër skenë.

“Muzika është një pjesë e jetës së të gjithëve — të gjithëve. Muzika ka qenë përgjithmonë. Ajo do të jetë gjithmonë përreth. Ky nuk është një treg spekulativ. Dhe për shkak se është pjesë e jetës së të gjithëve, është një treg shumë i madh i synuar, në mbarë botën. Ajo nuk njeh kufij. Por është mjaft interesante, në këtë revolucion të ri të muzikës dixhitale, nuk ka asnjë lider tregu.”

Nuk e kishte gabim. Kishte disa kompani — më së shumti Creative Labs — me luajtës MP3, por pajisjet e tyre nuk ishin vënë re, pjesërisht sepse ishin të ngathëta, të shtrenjta dhe jo aq të lehta për t’u përdorur. Jobs po mbështetej në faktin se Apple, i njohur për harduerin e tij të stilizuar dhe softuerin intuitiv, mund të krijonte një lojtar që do ta blinin përdoruesit besnikë të Mac. Dhe ai promovoi dizajnin e harduerit elegant dhe ultra-portativ të iPod-it, klikuesin piezoelektrik të integruar në rrotën e lëvizjes që të lejon të lundrosh me njërën dorë, 1000 këngët që pajisja 5 gigabajt mund të mbajë, jetëgjatësinë 10-orëshe të litiumit të rikarikueshëm- bateri jonike dhe softueri iTunes 2 që sinkronizon automatikisht iPod-in me bibliotekën muzikore të ruajtur në Mac-in tuaj.

Oh, dhe ai përmendi gjithashtu se pajisja, e cila përdorte teknologjinë e transferimit të skedarëve FireWire me shpejtësi të lartë të Apple, mund të shndërrohej në një hard disk portativ për çdo skedar të ruajtur në Mac-in tuaj. Kjo ishte një pjesë e rëndësishme e hapit të tij të shitjeve. iPod ishte i kushtueshëm në 399 dollarë (rreth 616 dollarë në dollarët e sotëm) — dhe veçanërisht kur mendoni se një CD player kushtonte rreth 75 dollarë në atë kohë. Kështu që Jobs vuri në dukje kthimin e investimit për pajisjen, si zëvendësim i hard drive-it dhe CD-player-it.

Por marrja e tij e madhe, fraza që do të dominonte titujt: “1,000 këngë në xhepin tuaj”.

Ja se çfarë tha Jobs për iPod-in — dhe unë po përfshij specifikat e teknologjisë dhe po i lë në komentet e përsëritura që ai përdori, sepse ato janë pjesë e aftësisë së tij të shitjes dhe sharmit të tregimit: