SpaceX debuton kapsulën e re Dragon në nisje në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

foto

SpaceX nisi katër astronautë drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor me një anije kozmike krejt të re Dragon të mërkurën mbrëma nga Qendra Hapësinore Kennedy e NASA-s në Florida, duke vazhduar përshpejtimin e shpejtë të misioneve të ekuipazhit të kompanisë vetëm dy ditë pasi një kapsulë tjetër u kthye në Tokë.

Shpërthimi i suksesshëm nga Florida shënoi nisjen e pestë të SpaceX për dërgimin e njerëzve në hapësirë ​​që kur i dha fund një boshllëku në aftësinë e fluturimit hapësinor njerëzor në SHBA në maj 2020 me misionin e parë astronaut Dragon.

Që atëherë, SpaceX ka nisur tre fluturime operacionale me rotacion të ekuipazhit në stacionin hapësinor sipas kontratës me NASA-n, duke përfshirë nisjen të mërkurën mbrëma. Nisja më e fundit e Crew Dragon për të transportuar njerëz ishte misioni i financuar privatisht, tërësisht civil Inspiration4, një udhëtim tre-ditor në shtator për të rritur ndërgjegjësimin dhe paratë për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude.

SpaceX u kthye në punë për NASA-n me nisjen të mërkurën, duke nisur një ndjekje 22-orëshe të stacionit hapësinor në anijen më të re kozmike të kompanisë – Crew Dragon Endurance.

Astronautët e NASA-s Raja Chari, Tom Marshburn, Kayla Barron dhe specialisti i misionit të Agjencisë Evropiane të Hapësirës Matthias Maurer hodhën raketa nga baza 39A në Qendrën Hapësinore Kennedy mbi një lëshues Falcon 9 215 këmbë të gjatë (65 metra) në orën 9:03:31. pasdite EST e mërkurë (0203:31 GMT e enjte).

Misioni, i caktuar Crew-3, po funksiononte më shumë se 10 ditë me vonesë pas motit të keq dhe një problemi të vogël mjekësor të paspecifikuar me vonesat e detyruara të një prej astronautëve.

Pas një numërimi të qetë, përforcuesi Falcon 9 ndezi nëntë motorët e tij kryesorë Merlin 1D dhe u ngrit me 1.7 milion paund shtytje. Raketa u ngjit nëpër retë mbi Bregun Hapësinor të Floridës, duke u ngjitur në verilindje mbi Oqeanin Atlantik për t’u rreshtuar me rrafshin orbital të stacionit hapësinor.

Chari, duke bërë udhëtimin e tij të parë në hapësirë, transmetoi me qetësi azhurnimet e përparimit në fluturim, duke thirrur zonat e ndërprerjes ndërsa raketa Falcon 9 dhe anija kozmike Crew Dragon fituan shpejtësi dhe lartësi mbi Atlantik.

Dy minuta e gjysmë pas ngritjes, faza e parë e Falcon 9 mbylli nëntë motorët e tij me vajguri dhe u nda për të filluar një zbritje të kontrolluar përsëri drejt një anijeje me dron SpaceX disa qindra milje në verilindje të Kepit Canaveral.

Motori i vetëm Merlin i fazës së dytë u ndez për një djegie prej gjashtë minutash për të çuar anijen kozmike Crew Dragon Endurance në një shpejtësi orbitale afër 17,000 mph (27,000 kilometra në orë). Etapa e parë e ripërdorshme ndërkohë, preku me sukses anijen me dron, duke përfunduar udhëtimin e saj të dytë në hapësirë ​​dhe kthim.

SpaceX konfirmoi se kapsula arriti në orbitë dhe një pamje e drejtpërdrejtë brenda kabinës nën presion të anijes tregoi se astronautët shijonin mikrogravitetin. Një nuskë ekuipazhi në formën e një breshke prej pelushi ishte e dukshme që notonte brenda anijes kozmike, që përfaqësonte klasën e astronautëve të NASA-s 2017, me nofkën “Breshkat”.

Chari dhe Barron janë anëtarët e parë të klasës së astronautëve 2017 që fluturuan në hapësirë. Marshburn është veterani i vetëm i fluturimeve hapësinore në misionin Crew-3, me lëshimet e mëparshme në një anije kozmike dhe anijen ruse Soyuz në meritë të tij. Ai ka hyrë 161 ditë në orbitë në dy misionet e tij të mëparshme.

Astronauti i ESA-s, Matthias Maurer, me origjinë nga Gjermania, është gjithashtu në fluturimin e tij të parë në hapësirë.

“Sonte, ne patëm një nisje të përsosur në orën 21:03 dhe Raja, Tom, Kayla dhe Matthias janë të sigurt në orbitë,” tha Steve Stich, menaxheri i programit të ekuipazhit komercial të NASA-s… Ekuipazhi po ia del shumë. Ata ishin në gjendje shpirtërore para nisjes, dhe më pas shpirtra të mëdhenj në orbitë.”

Menjëherë pasi arriti në hapësirë, kapsula e Crew Dragon Endurance hapi një kon të hundës për të zbuluar mekanizmin e saj të lidhjes. Astronautët hoqën kostumet e tyre të fluturimit SpaceX të bëra me porosi, biseduan me kirurgët e fluturimit në kontrollin e misionit dhe shijuan një vakt përpara se të vendoseshin për lundrimin në stacionin hapësinor.

Një sekuencë e rregullimeve relativisht të vogla të shpejtësisë duke përdorur shtytësit Draco të anijes kozmike do të rregullojë afrimin drejt stacionit, duke kulmuar në një lidhje me portën përpara në modulin Harmony në orën 19:10. EST e enjte (0010 GMT e premte).

Pas barazimit të presionit midis Crew Dragon dhe stacionit hapësinor, astronautët do të hapin kapakë dhe do të notojnë në kompleksin kërkimor orbital rreth orës 20:45. EST (0145 GMT). Chari dhe shokët e tij të ekuipazhit do të bashkohen me astronautin e NASA-s Mark Vande Hei, komandantin rus Anton Shkaplerov dhe inxhinierin e fluturimit Pyotr Dubrov në bordin e stacionit.

Astronautët e Crew-3 do të zëvendësojnë katër astronautë që u nisën nga stacioni hapësinor të hënën dhe u spërkatën në Gjirin e Meksikës me anijen kozmike të Crew Dragon Endeavour të SpaceX. Ai mision, i njohur si Crew-2, u nis në prill me komandantin Shane Kimbrough, pilotin Megan McArthur, astronautin japonez Akihiko Hoshide dhe specialistin e misionit të ESA Thomas Pesquet.

Zyrtarët fillimisht planifikuan të nisnin misionin Crew-3 përpara se Crew-2 të kthehej në Tokë, duke i lejuar disa ditë ekipit të astronautëve që po largoheshin për të informuar ekuipazhin e ardhshëm në stacionin hapësinor.

Por me vonesat e lëshimit të Crew-3, menaxherët e NASA-s vendosën të ndërrojnë rendin e rrotullimit të ekuipazhit dhe të sjellin astronautët e Crew-2 në shtëpi së pari.

Chari, një kolonel 44-vjeçar i Forcave Ajrore dhe pilot veteran testues në programin F-35, është astronauti i parë fillestar që komandon një mision hapësinor të NASA-s që nga misioni Skylab 4 që u nis në 1973.

Misioni i dytë i anijes hapësinore i NASA-s në 1981 u komandua nga Joe Engle, i cili u ngrit në fluturimin e tij të parë në orbitën e Tokës. Por Engle, një pilot testues veteran, më parë ngriti një lartësi mbi 50 milje (80 kilometra) në vitin 1965 në tre fluturime të aeroplanit me raketë X-15, një projekt i përbashkët midis NASA-s dhe Forcave Ajrore.

Pragu prej 50 miljesh është kufiri i hapësirës siç njihet nga qeveria e SHBA.

Chari, i cili u rrit në Iowa, tha se programi i trajnimit i zhvilluar nga NASA dhe SpaceX e përgatiti atë për fluturimin. Anija kozmike Crew Dragon e SpaceX është projektuar gjithashtu për të fluturuar në një mënyrë plotësisht të automatizuar, duke kërkuar pak ose aspak kontribut nga anëtarët e ekuipazhit.

“Nuk është aq shumë automjeti Dragon, unë mendoj se është më shumë një testament për trajnimin që marrim,” tha Chari në një intervistë me Spaceflight Now. “NASA ka bërë një punë të shkëlqyeshme gjatë viteve të marrjes së reagimeve mbi procesin e trajnimit dhe mendoj se stacioni hapësinor na ka dhënë tani 20 vjet përvojë duke ditur se çfarë trajnimi kemi nevojë dhe çfarë trajnimi nuk kemi nevojë.”

Chari tha se prania e Marshburn në ekuipazh ka qenë “shumë e dobishme”. Marshburn, i cili u nis më parë në një anije kozmike dhe një mision Soyuz, ka vepruar si mësues për tre astronautët fillestarë, tha Chari.

“Ai e ka parë jetën në një kapsulë të vogël,” tha Chari. “Ai e ka parë jetën në një makinë më të madhe në anije. Ai e ka parë jetën për një kohë të gjatë në ISS, kështu që ai ka një përvojë të gjerë për të ndihmuar në informimin e trajnimit tonë ndërsa kemi kaluar.

Chari dhe Marshburn, një mjek 61-vjeçar nga Karolina e Veriut, janë trajnuar për të marrë kontrollin manual të anijes kozmike Dragon duke përdorur ekranet me prekje në kabinë. Por diçka do të duhej të shkonte keq që astronautët të fluturonin manualisht me kapsulën.

“Realiteti është se roli i komandantit nuk është aq shumë një rol teknik,” tha Chari. “Është më shumë një rol trajneri… Trajneri i një ekipi NBA në fakt nuk po i mëson një lojtari se si të gjuajë topin. Ata po përpiqen më shumë të kuptojnë se si ta bëjnë ekipin të funksionojë më mirë në situata të ndryshme.

“Këtu është shumë e ngjashme. Një përpjekje për koordinimin e ekuipazhit të reagimit ndaj zjarrit është e ndryshme nga një përpjekje për koordinimin e ekuipazhit të reagimit ndaj presionit. Pra, të di se çfarë burimesh, nga ana e njerëzve, për të vendosur probleme ose situata të ndryshme është me të vërtetë puna ime.”

Kayla Barron ishte një nga gratë e para që shërbeu si oficere nëndetëse në Marinën e SHBA. Tani ajo është gati të zbatojë përvojën e saj nën valë në një fluturim mbi atmosferën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

“Nuk ka përgatitje më të mirë për fluturimin në hapësirë ​​sesa të shërbesh në një nëndetëse,” tha Barron në një intervistë para fluturimit me Spaceflight Now.

Oficeri 34-vjeçar i marinës ka lindur në Idaho dhe ka mbaruar shkollën e mesme në Richland, Washington. Ajo tha se sulmet terroriste të 11 shtatorit, që ndodhën kur ajo ishte 14 vjeçe, “me të vërtetë të çimentuara nga dëshira për të shërbyer.

“Ishte në fokus se më e mira për mua ishte të bashkohesha me Marinën dhe të shkoja në Akademinë Detare,” tha ajo.

Marina njoftoi në vitin 2010 se do të fillonte të lejonte gratë të shërbenin në nëndetëse, një nga detyrat përfundimtare detare ende të kufizuara vetëm për burrat. Ndryshimi i politikës ndodhi pikërisht kur Barron ishte gati të diplomohej në Akademinë Detare.

“Gjatë vitit tim të vjetër, ata ndryshuan politikën dhe lejuan gratë të hynin në forcën e nëndetëseve për herë të parë,” tha Barron. “Kështu që unë isha në vendin e duhur në kohën e duhur për të bërë gjënë e duhur për mua, dhe munda të bashkohesha me forcën e nëndetëseve dhe të shërbeja atje përpara se të aplikoja për të qenë astronaut dhe të përfundoja këtu ku jam sot.”

Ajo u caktua në USS Maine, një nëndetëse me raketa balistike. Barron u kualifikua si oficer i luftës në nëndetëse për tre patrulla në bordin e Maine.

Barron tha se ajo nuk kishte një ëndërr të përjetshme për t’u bërë një astronaut. Përvoja e saj në nëndetëse e frymëzoi atë të aplikonte për t’u bashkuar me trupin e astronautëve të NASA-s.

Nisja e së mërkurës mbrëma ishte hera e parë që ajo kishte përjetuar ndonjëherë shpërthimin e një rakete të madhe personalisht.

“Është një lloj dështimi im i madh që nuk e kam gjetur veten në Kep apo në Rusi për një lëshim ende,” tha Barron përpara ose misionit. “Lansimi im i parë i raketës do të kalojë të njëjtën raketë në hapësirë.”

Me nisjen e së mërkurës mbrëma, Maurer u bë personi i 600 që fluturoi në hapësirë ​​që nga agimi i Epokës Hapësinore. Ai është i etur për të filluar misionin e tij shkencor në stacionin hapësinor, ku do të operojë objektet brenda modulit të laboratorit evropian Columbus dhe do të mbështesë kërkimin në segmente të tjera të postës.

I lindur në shtetin gjerman të Saarland, Maurer fitoi diploma në teknologjinë e materialeve dhe shkencën e materialeve. Ai mori një doktoraturë në inxhinierinë e shkencave materiale nga Universiteti Teknik i Aachen, Gjermani, dhe ka një diplomë master në ekonomi për inxhinierë nga Universiteti i Hagen në Hagen, Gjermani.

Ndërsa përfundonte studimet e tij, Maurer hulumtoi metale me temperaturë të lartë dhe shërbeu si ndihmës mjek. Ai punoi katër vjet për një kompani mjekësore ndërkombëtare, duke hulumtuar materiale të reja për pajisjet mjekësore të disponueshme, si filtrat e gjakut që përdoren në dializë.

Në një intervistë para fluturimit, Maurer tha se përvoja e tij arsimore dhe kërkimore e kanë përgatitur atë për të punuar në stacionin hapësinor.

“Disa nga këto tema janë në fakt fushat kërkimore që ne kemi në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës,” tha ai. “Ne kemi shumë shkencë materialesh në stacionin hapësinor. Kemi disa furra, por punojmë edhe në fushën e shkencave të jetës. Kjo është arsyeja pse unë mendoj se sjell shumë njohuri eksperte për të kryer shumë nga këto eksperimente që kanë në stacionin hapësinor

“Në gjermanisht, mbiemri im Maurer do të thotë shtresë tullash,” tha Maurer. “Si një shtresë tullash, duhet të bësh diçka me ndërtimin, kështu që unë do të bëj një eksperiment me beton. Ne do të përziejmë pak çimento në stacionin hapësinor dhe do të shohim se si ngurtësohet.”

Maurer gjithashtu u trajnua për një shëtitje hapësinore në fillim të vitit të ardhshëm me një kostum hapësinor rus Orlan. Ai dhe një shok i ekuipazhit kozmonaut do të punojnë jashtë stacionit për të pajisur një krah robotik evropian të dorëzuar në stacionin hapësinor në modulin shkencor rus Nauka në korrik.

Chari dhe shokët e tij të ekuipazhit zgjodhën “Endurance” si emrin e anijes më të re kozmike të SpaceX, duke ndjekur një traditë të vendosur nga astronautët që fluturuan në misionet e para të kapsulave Crew Dragon Endeavour dhe Crew Dragon Resilience të SpaceX.

Anija e re kozmike është pothuajse identike me kapsulat e tjera të flotës njerëzore të fluturimeve hapësinore të SpaceX. Por misioni Crew-3 shënon herën e parë që SpaceX ka ripërdorur një kon hundë të Crew Dragon, i cili më parë fluturoi me një anije tjetër kozmike. Ekzistojnë gjithashtu përmirësime të softuerit për t’u mbrojtur nga ndikimet e rrezatimit në sistemet e komunikimit ndërsa anija kozmike është e ankoruar në stacionin hapësinor.

SpaceX shtoi më shumë teknika pastrimi për të zvogëluar mbetjet e objekteve të huaja, sipas NASA-s, dhe prezantoi ndryshime kompjuterike për të përmirësuar performancën e tyre gjatë rihyrjes. Inxhinierët modifikuan procedurat dhe mekanizmat e lidhjes së anijes kozmike për të zbutur ndërhyrjen harduerike në anën e stacionit hapësinor të ndërfaqes, tha NASA.

SpaceX gjithashtu zhvilloi dhe zbatoi një ndryshim të shpejtë në tualetin Dragon në kapsulën e re pas një rrjedhje të urinës në anijen kozmike Crew Dragon Resilience të fluturuar në misionin privat Inspiration4 muajin e kaluar. Modifikimi përfshinte zëvendësimin e një bashkimi të ngjitur që rrjedh me një bashkim më të fortë të salduar.

Ka disa përfitime të tjera në anijen kozmike Crew Dragon Endurance, duke përfshirë portat e karikimit USB për tabletat e astronautëve.

Chari, Marshburn, Maurer dhe Barron do të qëndrojnë në stacionin hapësinor deri në fund të prillit, pas nisjes dhe ankorimit të misionit Crew-4 të SpaceX. Misioni Crew-4 do të debutojë gjithashtu një kapsulë krejt të re Crew Dragon, duke i dhënë SpaceX një flotë prej katër anijesh ekuipazhi të ripërdorshme për t’u përdorur në NASA dhe fluturimet komerciale të astronautëve.

SpaceX fluturon misionet e ekuipazhit afatgjatë në stacionin hapësinor sipas një kontrate prej 2.6 miliardë dollarësh me NASA-n që mbulon zhvillimin e anijes kozmike Crew Dragon dhe gjashtë fluturime operacionale të astronautëve, secila me një ekuipazh prej katër vetash.

Me nisjen e misionit Crew-3, SpaceX ka dërguar 18 persona në orbitë në 18 muajt e fundit në pesë fluturime të Crew Dragon.

“Unë sigurisht mendoj se kemi mësuar shumë dhe ne jemi shumë mirënjohës për mundësinë për të fluturuar aq shpesh sa kemi bërë,” tha Sarah Walker, drejtore e menaxhimit të misionit Dragon. “Ne e dimë se na duhet një arsye për të fluturuar dhe jemi mirënjohës që NASA na dha një arsye për të fluturuar – dhe disa klientë të tjerë.”

Katër nga pesë misionet e ekuipazhit që SpaceX ka nisur deri më sot janë pjesë e kontratës së ekuipazhit komercial të kompanisë me NASA-n. Misioni Inspiration4 ishte një marrëveshje private dhe nisja e ardhshme e ekuipazhit të SpaceX në shkurt do të jetë një tjetër çështje tregtare nën kontratë me Axiom Space, e cila po dërgon një astronaut profesionist dhe tre pasagjerë me pagesë në një udhëtim 10-ditor në stacionin hapësinor.

“Kur filluam fillimisht ekuipazhin komercial, do të kishte qenë një ëndërr për mua që do t’i kishim fluturuar këto katër misione, me kadencë, duke punuar së bashku,” tha Kathy Lueders, administratorja e NASA-s për operacionet hapësinore.

NASA dhe SpaceX rishikuan të dhënat nga rihyrja dhe spërkatja e misionit Crew-2 të hënën në mbrëmje përpara se të pastronin fluturimin e ardhshëm të ekuipazhit për t’u ngritur. Një fokus i rishikimit të të dhënave ishin parashutat e anijes kozmike Dragon.

Një prej katër gypave kryesorë në misionin Crew-2 mori më shumë kohë për t’u fryrë plotësisht se tre të tjerat, por zyrtarët e NASA-s thanë se inflacioni “i vonuar” është një “tipar” i pritshëm i sistemit të uljes me katër kanale. Gryka e katërt përfundimisht u shpalos dhe kapsula e Crew Dragon Endeavour arriti në Gjirin e Meksikës për t’u spërkatur me shpejtësinë e duhur.

Ngarkimi në parashutë gjatë zbritjes përfundimtare të kapsulës ndonjëherë mund të shkaktojë që një, por më shumë, më shumë nga gypat të zgjasin më shumë, sipas Stich.

“Për momentin, nuk shoh ndonjë ndryshim në vazhdim,” tha Stich për parashutat. “Ne do të vazhdojmë të shikojmë të dhënat. Ne bëmë një rishikim të të dhënave për fluturimin (Crew-2) për të mbërritur në nisje sot, por do të vazhdojmë me të dhënat nga Crew-2. Dhe ndërsa bëhemi më të zgjuar, nëse ka një përmirësim që mund të bëjmë në rrugë, ne do ta bëjmë atë.”