SpaceX dhe NASA vonojnë kthimin në Tokë të astronautëve të Crew-2 në anijen kozmike Dragon

foto

SpaceX dhe NASA kanë shtyrë kthimin në Tokë të katër astronautëve në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës deri të hënën vonë (8 nëntor) për shkak të motit të keq në vendin e tyre të spërkatjes.

Astronautët e misionit Crew-2 të SpaceX për NASA-n tani do të zbresin nga stacioni hapësinor pasdite të hënën në orën 14:05. EST (1905 GMT) – një ditë më vonë se sa ishte planifikuar – dhe spërkat atë natë në brigjet e Floridës në orën 22:33. EST (0333 GMT). Mund t’i shikoni të gjitha drejtpërdrejt këtu dhe në faqen kryesore të Space.com, me mirësjellje të NASA TV, duke filluar nga ora 11:45 EST (1645 GMT).

Më parë, astronautët kishin planifikuar të niseshin nga stacioni të dielën pasdite për një spërkatje të së hënës në mëngjes. Ata tani do të duhet të presin një ditë shtesë për të bërë udhëtimin. “Ekipet e misionit vendosën të rregullojnë të dielën, 7 nëntor, duke u shkëputur pas një rishikimi të planifikuar të motit që tregon erëra të forta të pafavorshme për rikuperim pranë zonës së spërkatjes në Gjirin e Meksikës,” shkruajtën zyrtarët e NASA-s në një deklaratë të shtunën vonë.

Shpërthimi i SpaceX Crew-2 do të kthejë në Tokë astronautët e NASA-s Shane Kimbrough dhe Megan McArthur së bashku me astronautin e Agjencisë Japoneze të Kërkimit të Hapësirës Ajrore Akihiko Hoshide dhe astronautin e Agjencisë Hapësinore Evropiane Thomas Pesquet. Katër udhëtarët hapësinorë u nisën në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me Crew Dragon Endeavour në prill dhe do të kenë kaluar 199 ditë në hapësirë deri në momentin që të kthehen.

Crew Dragon Endeavour pritet të spërkatet në një nga shtatë vendet e synuara të ndryshme në brigjet e Floridës ose në Gjirin e Meksikës ose në Oqeanin Atlantik. SpaceX dhe NASA do të zgjedhin një vend parësor dhe alternativ pak para uljes, kanë thënë zyrtarët e NASA-s. Të shtunën, zyrtarët e NASA-s thanë se nuk do të shpallnin zgjedhjen përfundimtare të spërkatjes deri pas uljes për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

“NASA dhe SpaceX koordinohen ngushtë me Rojet Bregdetare të SHBA për të krijuar një zonë sigurie rreth vendndodhjes së pritshme të spërkatjes për të garantuar sigurinë për publikun dhe ata që janë të përfshirë në operacionet e rikuperimit, si dhe ekuipazhin në bordin e anijes kozmike të kthimit,” shkruajtën zyrtarët e NASA-s. në një deklaratë. Ky protokoll sigurie ishte i nevojshëm pasi varkat private mbushën kapsulën e parë me ekuipazh të SpaceX gjatë operacioneve të rikuperimit për misionin e saj Demo-2 në gusht 2020.

Misioni Crew-2 është fluturimi i tretë njerëzor i SpaceX në hapësirë ​​për NASA-n dhe i dyti nga gjashtë misionet me ekuipazh për agjencinë nën një kontratë shumë miliarda dollarësh me programin Commercial Crew të agjencisë. Kompania po përgatitet gjithashtu të nisë fluturimin e saj të ardhshëm me ekuipazh për NASA-n, një mision me katër persona të quajtur Crew-3, i cili është vonuar nga moti i keq dhe një problem i vogël mjekësor me një nga katër anëtarët e ekuipazhit.

Astronautët e Crew-3 tani janë planifikuar të nisen jo më herët se të mërkurën, 10 nëntor, nga Pad 39A i Qendrës Hapësinore Kennedy të NASA-s në Florida. Ngritja është caktuar për në orën 21:03. EST (0403 GMT).

Misioni Crew-3 do të nisë astronautët e NASA-s Raja Chari, Thomas Marshburn, Kayla Barron dhe astronautin e Agjencisë Evropiane të Hapësirës Matthias Maurer në një mision gjashtë-mujor në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.