SpaceX lëshon 53 satelitë të internetit Starlink dhe lëshon raketë në fluturim me mjegull

foto

SpaceX sapo lëshoi raketën e saj të dytë këtë javë, këtë herë duke bartur një tufë satelitësh Starlink në orbitë në një fluturim me mjegull, përpara se të ngjitte një përforcues që ulet në det.

Raketa e fluturuar më parë Falcon 9 u hodh nga Space Launch Complex 40 këtu në Stacionin e Forcave Hapësinore Cape Canaveral në orën 7:19 të mëngjesit EST (1219 GMT), duke shënuar nisjen e 25-të të kompanisë të vitit. Ai shënoi gjithashtu fluturimin e nëntë të këtij përforcuesi të veçantë.

“Falcon ka zbritur,” tha inxhinieri i shtytjes së SpaceX Dragon, Youmei Zhou gjatë komentit të drejtpërdrejtë. “Kjo shënon rikuperimin e përgjithshëm të 87-të të suksesshëm të fazës së parë të Falcon 9.”

Përpjekja e nisjes vjen vetëm 24 orë pasi SpaceX u detyrua të vonojë për shkak të kushteve të stuhishme këtu në Kepi. Mëngjesi i së shtunës filloi me një shtresë mjegullore të dendur të varur mbi vendin e nisjes, e cila u shpërnda ngadalë sapo doli dielli. E ulur në platformën e lëshimit, raketa mezi dukej, por sapo u hodh nga platforma dhe në qiell, raketa ishte e pastër si kristal kundër qiellit blu.

Ngritja e suksesshme shënoi nisjen e parë të SpaceX Starlink nga Florida në një nga raketat e saj Falcon 9 të gjatë 229 këmbë (70 metra) në gjashtë muaj. (SpaceX nisi një mision Starlink nga platforma e tij e lëshimit me bazë në Kaliforni në shtator.)

Kompania ia atribuon qetësinë e shkurtër në nisjet e Starlink me nxjerrjen e satelitëve të rinj, të cilët tani janë të pajisur me sisteme të bazuara në lazer për të komunikuar me njëri-tjetrin në orbitë dhe më pak me tokën.

Rreth nëntë minuta pas ngritjes, faza e parë e raketës u kthye në Tokë, duke prekur anijen me dron të SpaceX, Thjesht lexoni udhëzimet, për një ulje të suksesshme. Anija, e cila ishte planifikuar më parë të mbështeste nisjen e misionit astronaut të SpaceX Crew-3 për NASA-n, i cili u ngrit të mërkurën (10 nëntor), ndërroi detyrat me homologun e saj A Shortfall of Gravitas, që është anija më e re e SpaceX.

Zyrtarët e SpaceX thanë se për shkak të vonesave me nisjen më të fundit të ekuipazhit, Just Read the Instructions u detyrua të qëndronte jashtë në det, duke u përballur me valët që varionin nga 20 deri në 25 këmbë të larta. Megjithëse anijet me dron janë projektuar për t’i bërë ballë atyre lartësive të valëve, ekipet zgjodhën të largonin anijet (dhe ekuipazhin) në mënyrë që ekipet të ishin të freskëta për të dy lëshimet.

Megakonstelacioni Starlink i SpaceX është krijuar për të ofruar mbulim të internetit me shpejtësi të lartë për përdoruesit në mbarë botën më poshtë, veçanërisht ata në zonat e largëta dhe rurale që nuk kanë akses në lidhjet tradicionale të internetit.

Deri më sot, SpaceX ka ofruar më shumë se 100,000 terminale interneti Starlink dhe shërbimi është miratuar të funksionojë në të paktën 14 vende të ndryshme, me aplikime në pritje në disa të tjera. Në shtator, kompania lëshoi ​​grupin e saj të parë të plotë të satelitëve në një orbitë polare, e cila do ta ndihmojë kompaninë të sigurojë akses për njerëzit në gjerësi më të larta.

Me nisjen e suksesshme të së shtunës, SpaceX ka ngritur në orbitë 1,844 satelitë Starlink (përfshirë versionet fillestare të testimit), gjë që shkon shumë përtej kuotës fillestare të kompanisë prej 1,440 satelitësh. Megjithatë, kompania ka miratimin zyrtar për mijëra të tjerë.

Fluturimi i sotëm është grupi i dytë i satelitëve të internetit Starlink të përmirësuar së fundmi të kompanisë, të cilët tani janë të pajisur me komunikime lazer brenda satelitit.

Raketa Falcon 9 në lëshimin e sotëm, e quajtur B1058 është një përforcues i provuar nga fluturimi që ka fluturuar tetë herë më parë. Ai debutoi në maj 2020, duke transportuar astronautët e NASA-s Bob Behnken dhe Doug Hurley në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës si pjesë e misionit Demo-2 të SpaceX për NASA-n.

Ai lëshoi ​​gjithashtu një satelit komunikimi për ushtrinë e Koresë së Jugut, më shumë se 100 satelitë të vegjël në misionin Transporter-1, anijen kozmike të ngarkesave Dragon CRS-21 dhe katër ngarkesa të tjera satelitore Starlink.

Së bashku me fazën e parë të raketës, SpaceX ricikloi gjithashtu pajisjen mbrojtëse në formë gome që mbështjell ngarkesën. Të quajtura një panel i ngarkesës (ose kon i hundës), dy pjesët përbëjnë 1/10 e kostos së raketës, kanë thënë zyrtarët e SpaceX. Çdo pjesë kushton 3 milionë dollarë, kështu që ripërdorimi i tyre ndihmon në uljen e kostove.

Të pajisura me softuer navigimi dhe parashuta, pallatet do të spërkaten butësisht në Oqeanin Atlantik ku do të merren nga një prej anijeve të rikuperimit të SpaceX për t’u rinovuar për një fluturim të ardhshëm.

Ky është fluturimi i 128-të i përgjithshëm i një përforcuesi rakete Falcon 9 dhe fluturimi i 23-të i Falcon 9 deri më tani këtë vit për SpaceX. Është gjithashtu raketa e dytë që lëshohet në një javë tepër të ngarkuar për SpaceX, e cila pa kthimin e një ekuipazhi astronautësh nga Stacioni Ndërkombëtar Hapësinor, si dhe nisjen e një tjetri.

Suksesi i nisjes së së shtunës e vendosi qershinë në krye të një jave të ngarkuar për kompaninë private të fluturimeve në hapësirë.

Të hënën (8 nëntor), kompania mori kapsulën e Crew Dragon Endeavour nga Gjiri i Meksikës. Ekuipazhi është: katër astronautë. Kthimi shënoi fundin e misionit Crew-2 të SpaceX për NASA, fluturimi i dytë afatgjatë i kompanisë. Shane Kimbrough dhe Megan McArthur (NASA) si dhe Thomas Pesquet (Agjencia Evropiane e Hapësirës) dhe Akihiko Hoshide (Agjencia Japoneze e Kërkimit të Hapësirës Ajrore) u kthyen në Tokë të sigurtë pas një qëndrimi gjashtë mujor në stacionin hapësinor.

Vetëm dy ditë më vonë, SpaceX nisi ekuipazhin e saj të ardhshëm të astronautëve: Raja Chari, Tom Marshburn dhe Kayla Barron (të gjithë NASA) të misionit Crew-3 së bashku me astronautin e Agjencisë Evropiane të Hapësirës Matthias Maurer të NASA-s. Në mënyrë tipike, NASA dhe SpaceX preferojnë të lëshojnë një ekuipazh të ri përpara se të sjellin ekuipazhin e mëparshëm në shtëpi, por një varg vonesash moti e mbajtën Crew-3 në tokë më gjatë se sa pritej. Dragoi i Crew-3, i quajtur Endurance, mbërriti në stacionin hapësinor ditën e sotme (11 nëntor).

Nisja e tyre shënoi një moment historik të rëndësishëm për SpaceX: lëshimi i 18 personave në hapësirë ​​në 18 muaj. Që nga nisja e parë me ekuipazh të SpaceX për NASA-n në maj 2020, kompania ka nisur tre ekuipazhe të tjera në stacionin hapësinor dhe një fluturim privat të quajtur Inspiration4.

Katër astronautët privatë të Inspiration4 u nisën në shtator, por nuk shkuan në stacionin hapësinor. Në vend të kësaj, ata orbituan Tokën për tre ditë si pjesë e një përpjekjeje për të mbledhur para për Spitalin Kërkimor të Fëmijëve St. Jude.