SpaceX tregon foto epike të testit të motorit Starship SN20

foto

Kur prototipi më i ri i Starship i SpaceX ndezi gjashtë motorët e tij javën e kaluar, mund të vini bast se kamerat ishin ndezur.

Një foto e re e SpaceX kap momentin e ndezjes për raketën e re Starship SN20, e para nga prototipet me shkëlqim, argjendi të Starship të SpaceX, të krijuar për t’u hedhur në orbitë. Në foto, gjashtë motorët Raptor të Starship-it ndezin zjarrin dhe shterojnë në një stendë testimi ndërsa një raketë tjetër, një prototip për përforcuesin Super Heavy të SpaceX, qëndron boshe aty pranë.

SpaceX testoi Starship SN20 të premten (12 nëntor) në objektin e saj Starbase pranë fshatit Boca Chica të Teksasit jugor. Testi ishte i shkurtër, vetëm disa sekonda, në një “zjarr statik” për të parë se si motorët funksionojnë së bashku. Ishte testi i parë i kompanisë me gjashtë motorë Raptor në të njëjtën kohë. Testet e mëparshme të SN20 shfaqën vetëm dy motorë dhe lëshimet suborbitale të prototipave të mëparshëm të kompanisë kishin deri në tre.

“Zjarr i mirë statik me të gjashtë motorët!” CEO i SpaceX, Elon Musk, shkroi në Twitter të Premten menjëherë pas testit.

SpaceX po zhvillon raketën e saj Starship dhe përforcuesin masiv Super Heavy për të nisur njerëz dhe ngarkesa në Hënë dhe Mars. Sistemi i nisjes është projektuar që të jetë plotësisht i ripërdorshëm dhe përfshin një përforcues të lartë Super Heavy si fazën e tij të parë dhe Starship 165 këmbë (50 metra) në krye.

Kur grumbullohen së bashku – diçka që SpaceX bëri për herë të parë në gusht – të dy automjetet përbëjnë raketën më të lartë ndonjëherë në 395 këmbë (120 m). Raketa e Hënës Saturn V e NASA-s ishte 363 këmbë (110 m) e lartë.

NASA ka zgjedhur Starship të SpaceX për të dërguar astronautë dhe ngarkesa në Hënë si pjesë e programit Artemis të agjencisë. SpaceX gjithashtu dëshiron të përdorë raketën për fluturimet e veta me ekuipazh në Hënë (kompania ka rezervuar tashmë sipërmarrësin japonez Yusaku Maezawa në një udhëtim rreth hënës) dhe më pas të synojë udhëtimet në Mars.

Por së pari, Starship duhet të arrijë në orbitë dhe këtu hyn SN20.

Nisjet e mëparshme testuese të Starship këtë vit arritën një lartësi maksimale prej 6 miljesh (10 kilometra) përpara se të ktheheshin në Tokë për një ulje, ndonjëherë me rezultate shpërthyese. Starship SN20 është projektuar për të arritur në orbitë, duke kërkuar që ajo të fluturojë shumë më lart se kufiri i sipërm 62 milje (100 km) i hapësirës.

Në maj, SpaceX paraqiti planin e saj për fluturimin e parë orbital të Starship. Ai bëri thirrje që përforcuesi Super Heavy 4 i kompanisë të lëshonte SN20 në orbitë dhe më pas të hidhej poshtë në Gjirin e Meksikës rreth 20 milje (32 km) në det të hapur. Ndërkohë, Starship do të arrinte orbitën, do të fluturonte rreth Tokës një herë dhe më pas do të kthehej në Tokë mbi Oqeanin Paqësor pranë ishullit Kauai, Hawaii rreth 90 minuta pas ngritjes.

SpaceX dhe Elon Musk kanë thënë se fluturimi testues orbital mund të ndodhë në javët ose muajt e ardhshëm, por koha e saktë është e paqartë pasi Administrata Federale e Aviacionit është ende në mes të një vlerësimi mjedisor të objektit Starbase të SpaceX.