foto

Valve sapo shpalli Steam Deck, pajisjen e saj të lojrave të ngjashme me Switch. Ai do të fillojë të shitet në dhjetor dhe rezervimet hapen më 16 korrik në 1 PM ET. Fillon me 399 dollarë dhe mund ta blini edhe në modele 529 dollarë dhe 649 dollarë.

Pajisja ka një AMD APU që përmban një CPU quad-core Zen 2 me tetë fije dhe tetë njësi llogaritëse me vlerë, AMD RDNA 2 grafike, së bashku me 16 GB RAM LPDDR5. Ekzistojnë tre nivele të ndryshme ruajtjeje: 64 GB hapësirë ​​ruajtëse eMMC për 399 dollarë, 256 GB hapësirë ​​ruajtëse NVMe SSD për 529 dollarë dhe 512 GB hapësirë ​​ruajtëse NVME SSD me shpejtësi të lartë për 649 dollarë, sipas Valve. Mund të zgjeroni edhe hapësirën ruajtëse të disponueshme duke përdorur folenë e kartës microSD me shpejtësi të lartë.

Deck Steam ka një numër të madh të opsioneve të kontrollit. Ekzistojnë dy dore, por edhe dy tasta të vogla në stilin e Kontrolluesit të Avullit nën gishtat e dorës, të cilat mund t’ju japin më shumë saktësi për gjëra të tilla si rekreativë të personit të parë. Pjesa e përparme e Steam Deck gjithashtu ka butona ABXY, një jastëk D dhe një ekran me prekje 7 inç 1280 x 800 për lojën 720p. Pajisja gjithashtu ka një xhiroskop për kontrollet e lëvizjes. Sa i përket baterisë, “Bateria në bord 40 vat orë e Steam Deck siguron disa orë kohë loje për shumicën e lojërave”, thotë Valve. “Për raste më të lehta si transmetimi i lojërave, lojërat më të vogla 2D ose shfletimi në internet, mund të prisni që të merrni jetën maksimale të baterisë prej afërsisht 7-8 orë.” Valve i thotë IGN se “Ju mund të luani Portalin 2 për katër orë në këtë gjë. Nëse e kufizoni në 30 FPS, do të luani për 5-6 orë. “

Sa i përket baterisë, “Bateria në bord 40 vat orë e Steam Deck siguron disa orë kohë loje për shumicën e lojërave”, thotë Valve. “Për raste më të lehta si transmetimi i lojërave, lojërat më të vogla 2D ose shfletimi në internet, mund të prisni që të merrni jetën maksimale të baterisë prej afërsisht 7-8 orë.” Valve i thotë IGN se “Ju mund të luani Portalin 2 për katër orë në këtë gjë. Nëse e kufizoni në 30 FPS, do të luani për 5-6 orë. “

Dhe nëse keni nevojë për të ndaluar lojën tuaj, Steam Deck ofron një tipar të shpejtë pezullimi / rifillimi të integruar në SteamOS që do t’ju lejojë ta vendosni pajisjen në modalitetin e gjumit dhe të merrni atje ku e keni ndalur më vonë.

Valve gjithashtu do të shesë një stendë që mund të përdorni për të mbështetur një Deck me avull dhe ta fusni atë në ekranet e jashtme si një TV. Ju nuk do të keni nevojë për një bankën e të akuzuarve për ta lidhur atë në një TV, megjithëse – Valve thotë se “Deck mund të futet në TV, monitor ose madje edhe në KRRT-në tuaj të vjetër nëse keni kabllot e duhura”. Deck vjen me porta të drejta të plota USB-C që përmbajnë të dhëna HDMI, Ethernet dhe USB, si dhe Bluetooth standard. Do të keni një audio origjinale Bluetooth, diçka që po i mungon Nintendo Switch.

Në anën e softuerit të gjërave, Steam Deck ekzekuton atë që Valve po e quan “një version të ri të SteamOS”, që është optimizuar për faktorin e formës së lëvizshme të dorës. Por sistemi aktual operativ bazohet në Linux dhe do të përdorë Proton si një shtresë pajtueshmërie për të lejuar që lojërat e bazuara në Windows të ekzekutohen pa kërkuar që zhvilluesit t’i transportojnë ato posaçërisht për Steam Deck.

Në fund të fundit, sidoqoftë, Steam Deck është ende një kompjuter i plotë Linux, që do të thotë se më shumë përdorues teknikë do të jenë në gjendje të hidhen në desktopin e rregullt të Linux, gjithashtu. Valve shënon se do të jeni në gjendje të lidhni një mi, tastierë dhe monitor, dhe të instaloni dyqane të tjera lojërash, softuer të rregullt të PC-ve, të shfletoni në internet etj.

Valve thotë se tiparet e Steam Deck janë krijuar për të imituar aplikacionin e rregullt Steam në desktop, të kompletuar me biseda, njoftime, mbështetje për ruajtjen e reve dhe të gjithë bibliotekën, koleksionet dhe preferuarat e tua të mbajtura në sinkron. Dhe nëse doni më shumë energji, do të jeni në gjendje të transmetoni lojëra në Steam Deck direkt nga PC-ja juaj e lojërave duke përdorur funksionin Remote Play të Valve.

IGN gjithashtu mori një intervistë me Valve Gabe Newell, i cili tha se Valve projektoi të gjithë sistemin me çmime “shumë agresive” në mendje, duke e quajtur atë një aspekt “kritik” dhe “të dhimbshëm” të zhvillimit. Kjo është një strategji ndryshe nga sa mori Valve me kufjen Valve Indeksi VR, kur qëllimisht u përpoq të shtynte industrinë përpara me atë që ishte atëherë përvoja më e shtrenjtë e klasës së konsumit me 999 dollarë. Këtu, një Stek Deck i nivelit të hyrjes $ 400 vjen me vetëm 50 $ më i shtrenjtë se Switch i ri i pajisur OLED i Nintendo, i cili vazhdon me porosinë për $ 350 sot dhe dërgohet në 8 Tetor. (Valve u fut në atë.)

Greg Coomer i Valve i tha IGN se nëse Steam Deck do të ketë sukses, kompania tashmë po mendon për modelet e ardhshme dhe duke ofruar “blloqet ndërtuese” edhe për prodhuesit e tjerë. “Ne e shikojmë këtë si thjesht një kategori të re të pajisjeve në hapësirën e PC,” tha ai. Kjo mund të sjellë jehona të nismës së dështuar të Valve, Steam Machines, në të cilën ajo u përpoq të inkurajojë partnerët për të ndërtuar tryeza të dëshirueshme të lojrave Linux, por me ndryshime kryesore.

Këtë herë, Valve ka krijuar harduerin e saj të parë, nuk ka nevojë të shesë çdo zhvillues loje në portet Linux dhe kjo “kategori” e PC tashmë ekziston në një farë mase: ne kemi shkruar se si portabilet e Windows kanë qenë më afër në ëndrrën e një PC lojrash të ngjashëm me Nintendo Switch.