Gran Turismo 7 shfaqet në Nvidia GeForce Now

foto

Një video e postuar në YouTube këtë fundjavë duket se tregon Gran Turismo 7, së bashku me titujt e tjerë ekskluzivë të PlayStation, si një titull PC, por mos e ndaloni atë blerje të PlayStation 5 ende (nëse mund ta gjeni).

Videot përqendrohen në platformën e ofrimit të lojës GeForce Now. Nëse nuk jeni plotësisht të njohur me GeForce Now, është një shërbim nga prodhuesi i GPU Nvidia që lejon përdoruesit me një llogari të transmetojnë lojëra të disponueshme në bibliotekën e tij.

It’sshtë një shërbim që është nxitur nga polemikat gjatë dy viteve të fundit. Fillimisht duke u lansuar si shërbim blerje-për-lojë, me lojëra të disponueshme përmes platformës, ai është bërë një shërbim i cili ofron tituj përmes ofruesve të tjerë si dhe të vetëve. Kjo do të thotë që nëse tashmë zotëroni një lojë në Steam ose Epic, mund ta nisni atë përmes GFN.

Ky funksionalitet është në thelbin e çështjes. Një përdorues i YouTube i quajtur IGHOR krijoi një video për të sjellë një çështje me GFN në vëmendjen e Nvidia, pasi me sa duket ishte injoruar më parë.

It’sshtë pak e ndërlikuar të ndiqet, por thelbi është se kur GFN ngarkohet, ai kërkon dhe merr informacione të pasigurta të bibliotekës nga serveri i platformës. Informacioni përmban jo vetëm të gjithë titujt që mund të përdorë një pajtimtar normal, por një gamë të gjerë prej mbi 18,000 artikujsh softuerësh, shumica e të cilëve zakonisht janë të padukshëm dhe të paarritshëm.

Duke përdorur një server proxy, IGHOR ishte në gjendje të ngarkonte të gjithë programin në një ndërfaqe GFN dhe të shihte saktësisht se çfarë kishte brenda. Ndër të tjera, ajo përfshinte ekskluzivitetet e PlayStation si Gran Turismo 7, Horizon Forbidden West, Ratchet & Clank dhe Returnal.

Natyrisht kjo ka nxitur një thashethem që GT7 do të vijë në PC, dhe megjithëse është me siguri një mundësi – Sony ka kërkuar të bëjë ekskluzivitetet e PS në dispozicion në PC – në fakt nuk është ajo që tregohet këtu.

Duke parë më nga afër të dhënat e marra, mund të shohim se të gjithë titujt e listuar nuk kanë Steam ose Epic ID përveç atyre që tashmë janë në dispozicion ose janë në zhvillim për PC.

Horizon Zero Dawn për shembull shfaqet në listë disa herë. Titulli është i disponueshëm në Steam dhe është i shënuar me një ID të vlefshëm Steam, por vazhdimi i shkurtit Horizon Forbidden West shfaqet vetëm pa një Steam ID.

Kjo vlen edhe për God of War, por me një kthesë interesante. Origjinali, i cili është i disponueshëm në PS Now, është renditur gjithashtu me një ID Steam të “TBD”, e cila do të sugjeronte që titulli me të vërtetë po shkon në PC. Megjithatë vazhdimi i ardhshëm – God of War Ragnarok – nuk ka listë të Steam. As Gran Turismo 7.

Videoja e IGHOR e bën mjaft të qartë se lista e lojërave të paraqitura është ndoshta rezultat i të dhënave të fshira nga bibliotekat e ofruesve të tjerë, në vend të ndonjë disponueshmërie të konfirmuar ose të ardhshme përmes GFN.

Kjo përfshin jo vetëm Steam por Epic, GOG dhe një mori të tjerë, me ekskluzivitetet e PlayStation që thjesht shfaqen si rezultat i të qenit në vitrinat e PlayStation dhe në shërbimin PS Now.

Shtë interesante që lista përmban gjithashtu softuer të emulimit Nintendo dhe tituj të Nintendo të etiketuar si “Nvidia Konfidencial”, gjë që sugjeron që GFN ka një mjedis privat të testimit për stafin e Nvidia. Sidoqoftë, asnjë nga lojërat e PlayStation nuk shfaqet në këtë mënyrë, vetëm si tituj pa përshkrim ose pamje të ekranit.

Ndërsa ne nuk do të përjashtojmë një titull Gran Turismo që shkon në PC përfundimisht, kjo rrjedhje e veçantë nuk e bën më të mundshme.