Nisja e NASA -s, Boeing Starliner në ISS u vonua përsëri

foto

Boeing shpreson të lëshojë kapsulën e ekuipazhit Starliner për herë të dytë në përpjekje për t’u ankoruar në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar. Përpjekja e parë e Boeing në Dhjetor 2019 nuk arriti të arrijë orbitën e duhur, por i dha të dhëna të vlefshme. Kompania është gati të provojë përsëri, por përpjekja e saj për lansim u fshin të martën – vonesa e dytë në më pak se një javë.

Inxhinierët “zbuluan tregues të papritur të pozicionit të valvulave në sistemin shtytës” gjatë një kontrolli shëndetësor të anijes pas stuhive elektrike të së hënës në rajon, tha të martën Boeing. It’sshtë e pasigurt nëse stuhitë ishin përgjegjëse për çështjen teknike.

Kompania dhe NASA po vlerësojnë të Mërkurën si një objektiv të mundshëm për një kohë të re nisjeje.

Misioni ishte planifikuar fillimisht të nisej të Premten, por ai u vonua për shkak të një problemi të enjten me një modul rus ISS që gjuajti goditësit e tij menjëherë pas lidhjes me stacionin. Kjo e rrëzoi pak stacionin hapësinor dhe detyroi ekipet të vlerësojnë statusin e stacionit.

“Ekipi i Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar do të përdorë kohën për të vazhduar kontrollet e punës të modulit të laboratorit të shumëfishtë Roscosmos Nauka (MLM) dhe për të siguruar që stacioni të jetë gati për mbërritjen e Starliner,” tha NASA në një deklaratë të 29 korrikut.

NASA do të transmetojë drejtpërdrejt nisjen kur të ndodhë përfundimisht.

Kur Starliner të nisë më në fund, do të ngrihet në raketën Atlas V të United Launch Alliance (ULA). Kapsula do të jetë e mbushur me rreth 400 paund furnizime të ekuipazhit dhe ngarkesë. Nëse gjithçka shkon mirë, do të lidhet me stacionin hapësinor rreth 24 orë më vonë. Docking gjithashtu do të mbulohet drejtpërdrejt nga NASA TV.

Defektet e softuerit dhe një problem i lidhjes së komunikimit çuan në një përfundim të parakohshëm të fluturimit origjinal të provës Boeing në vitin 2019, megjithëse kapsula CST-100 Starliner u ul në mënyrë të sigurt përsëri në Tokë. Misioni i ardhshëm Orbital Flight Test-2 (OFT-2) është një shans për Boeing që të kontrollojë plotësisht pajisjet dhe softuerin e tij para se një ekuipazh prej tre astronautësh amerikanë të fluturojnë në Starliner.

Të dy Boeing dhe SpaceX janë pjesë e Programit të Ekuipazhit Komercial të NASA -s, i cili ka të bëjë me dërgimin e astronautëve në ISS nga toka amerikane. SpaceX tani ka dorëzuar 10 astronautë në ISS, dhe Boeing do të donte të arrinte. Por së pari, do të duhet të tregojë se Starliner e saj mund të arrijë me siguri në ISS dhe të kthehet në Tokë.

Starliner do të kalojë nga pesë deri në 10 ditë në ISS para se të sjellë mostrat e kërkimit përsëri në Tokë. Boeing do të synojë të sjellë sërish anijen për një ulje me parashutë në shkretëtirën e New Mexico.

“OFT-2 do të sigurojë të dhëna të vlefshme që do të ndihmojnë NASA të certifikojë sistemin e transportit të ekuipazhit të Boeing për të transportuar astronautët nga dhe nga stacioni hapësinor,” tha NASA në një deklaratë më 22 korrik pasi përfundoi me sukses një përmbledhje të gatishmërisë së fluturimit.

ULA ndau disa fotografi skenike nga vendi i nisjes të hënën ndërsa po përgatitej për ngritje.

Misioni është një hap kyç për planet e NASA -s për të drejtuar lëshime të rregullta të ekuipazhit nga SHBA, duke i dhënë fund mbështetjes së saj në anijen ruse Soyuz. Nëse gjithçka shkon mirë, misioni i parë i ekuipazhit, Boe-CFT, mund të nisë në gjashtë muajt e ardhshëm.